• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İdlib'de hava saldırıları sürüyor, 25 sivil hayatını kaybetti

İdlib'de hava saldırıları sürüyor, 25 sivil hayatını kaybetti
0 0

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki sivil yerleşimlere düzenlediği hava saldırılarında 25 sivil hayatını kaybetti.

11 Haziran 2019 Salı 12:11

Açıklamayı Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekibi yaptı.

 

Esad rejimi ve Rusya'ya ait savaş uçaklarının hava saldırısı düzenlediği yerler İdlib'in güneyindeki Maarathırma, Kefr Battih ve Cibala köyü ile Halep’in güneyindeki Ez Zirbe kasabası. 

 

Maarathırma beldesine gerçekleşen hava saldırılarının çok şiddetli olduğu ve hayatını kaybedenlerin sayısının yükselebileceği ifade ediliyor.

 

BM: Saldırılar yoğunlaşırsa 2 milyon Suriyeli Türkiye yoluna düşebilir

 

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’nin İdlib bölgesindeki çatışmaların yoğunlaşması halinde yaklaşık 2 milyon Suriyelinin Türkiye'ye sığınabileceğini belirtiyor.

 

BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis konuya ilişkin yapığı açıklamada, "Bu çatışmalar daha da şiddetlenir ve ölenlerin sayısı yükselmeye devam ederse yüz binlerce, hatta 1 veya 2 milyon Suriyeli, Türkiye sınırına doğru yol alabilir." diye konuştu.

 

Birkaç ay önce çatışmaların kötü sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunduğunu hatırlatan Moumtzis, "Konuştuğumuz şu sırada, Suriye'de bütün bunlar yaşanıyor. İnsanlık için birileri müdahale etmeli." dedi.

 

Moumtzis uluslararası hukuka aykırı olmasına rağmen Rusya ve Suriye ordusunun sivillerin yoğun yaşadığı bölgeleri, hastaneleri ve okulları hedef aldığını ileri sürdü.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha