• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İdlib’de şiddetli çatışmalar devam ediyor: Rejim Rusya’nın desteğiyle 2 köyü ele geçirdi

İdlib’de şiddetli çatışmalar devam ediyor: Rejim Rusya’nın desteğiyle 2 köyü ele geçirdi
0 0

Suriye rejim güçleri, Rusya'nın hava desteğiyle, İdlib'in güney kırsalına saldırarak 2 köyü daha ele geçirdi.

25 Ocak 2020 Cumartesi 14:58

Suriye rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, gece saatlerinde İdlib'in güneyinde askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki bölgelere karadan saldırı başlattı. 

 

Rusya'nın hava desteği verdiği saldırılarda, rejim güçleri, Marşimarin ve Deyr Şarki köylerini şiddetli çatışmalar sonrasında ele geçirdi.

 

Böylece rejim güçlerinin İdlib'in güneyindeki Maaratünnuman ilçe merkezine ulaşmasına 3 kilometre kaldı.

 

Esad güçleri, Maaratünnuman ilçesinin kuzeydoğusundaki Serakib ilçesindeki Tel Krisyan cephesinden de ilerlemeye çalışıyor.

 

Rejim, Halep kırsalını da kontrolüne almak istiyor

 

Serakib hattında ilerlemeyi planlayan rejim ve destekçileri, Maaratünnuman ilçe merkezini kuzey ve güneyden sararak ablukaya almak istiyor.

 

Rejim güçleri, Rusya'nın hava desteğiyle, gece saatlerinde Halep'in, İdlib Gerginliği Azaltma bölgesi sınırları içerisindeki bazı yerleşimleri ele geçirmek için girişimlerde bulundu.

 

Halep'in güneyindeki Raşidin bölgesinde, kuzeybatısındaki Leramon ve İksar hattına sızmaya çalışan rejim güçleri ile askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı gruplar arasında çatışma yaşandı.

 

Şiddetli çatışmalar sonucu muhalifler, rejimin sızma girişimini püskürttü.

 

Muhalif kaynaklar, söz konusu çatışmalarda çok sayıda rejim unsuru öldürüldüğü belirtti.

 

Rejim ve Rusya'nın saldırıları sürdü

 

Esed rejimi ve Rusya'nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki yerleşimlere saldırıları, dün akşam saatlerinde de sürdü.

 

Muhaliflere ait gözlemevine göre, Rusya'ya ait savaş uçakları, İdlib'in güneyinde Mardibse, Maarşurin, Han Es Sübül, Tel Mennis köyleri ile, Halep'in kırsalındaki Han Asel, Maret El Artik Beldesini, Hüreyten ve Raşidin yerleşimlerini hedef aldı.

 

İdlib'in güneyindeki Marratünnuman ilçe merkezi, Han Es Sübül, Babila ve Kefer Battoh köylerine hava ve kara saldırısı düzenleyen rejim güçleri, Halep'in kırsalındaki Mansruya, Kefer Hamra ve Um Atebe köyleri ile Han Tuman beldesi, Şuveyhin Tepesi, Kastello ve Raşidin bölgelerine kara ve hava saldırısı gerçekleştirdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha