• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İdlib'deki insani durum için Vatikan devreye girdi

İdlib'deki insani durum için Vatikan devreye girdi
0 0

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bir mektup göndererek Suriye'deki insani durumdan derin endişe duyduğunu dile getirdi.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 17:55

Papa'nın bilhassa, ülkenin kuzeybatısında yer alan İdlib kentindeki insani duruma ilişkin endişelerini ifade ettiğini belirten Vatikan Sözcüsü Matteo Bruni, "Bu sabah Kardinal Peter Kodwo Appiah Turkson ve Papa'nın Suriye'deki elçisi Kardinal Mario Zenari, Şam'da Esad'la görüştü. Papa Francis'in Suriye'deki ve özellikle de İdlib'deki insani durumla ilgili duyduğu derin endişeleri kaleme aldığı mektubu kendisine iletti." ifadelerini kullandı.

 

Türkiye sınırına yakın noktadaki İdlib, Esad karşıtı muhaliflerin kontrolündeki tek kent.

 

Diğer kentlerden kaçanlarla birlikte yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip İdlib, son aylarda Suriye ve Rus savaş uçakları tarafından bombardımana tutuldu.

 

Rus uçakları İdlib'de pazar yerini vurdu

 

Rusya'ya ait savaş uçakları, İdlib sınırları içerisindeki Marratinnuman ilçesindeki pazar yerine düzenlediği hava saldırılarında, ilk belirlemelere göre 18 sivil yaşamını yitirdi. Çok sayıda kişi de yaralandı.

 

Öte yandan son 24 saatte İdlib sınırları içerisindeki yerleşkelere düzenlenen hava saldırılarında 34 sivil hayatını kaybetti.

 

Görgü tanıkları, İran destekli Suriye ordu birlikleri ile Rusya'ya ait savaş uçaklarının İdlib'in Marratinnuman ilçesine, Bidama beldesi, Kenbbine ve Tel Menniş köyüne hava saldırısı düzenlediğini belirtiyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - MUSTAFA BAĞ

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha