• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İngiliz mahkemesi, 'Suudi Arabistan'a silah satışı yasalara aykırı' dedi

İngiliz mahkemesi, 'Suudi Arabistan'a silah satışı yasalara aykırı' dedi
0 0

İngiltere’de Temyiz Mahkemesi, ülkenin Suudi Arabistan'a yaptığı silah satışının yasalara aykırı olduğuna hükmetti.

20 Haziran 2019 Perşembe 14:14

‘Silah Satışına Karşı Kampanya’ adlı sivil toplum örgütü tarafından yapılan başvuruyu değerlendiren Temyiz Mahkemesi, İngiltere'nin Suudi Arabistan'a silah satışının yasalara aykırı olduğu yönünde karar verdi.

 

Mahkeme, Uluslararası Ticaret Bakanlığının uluslararası insani hukukun çiğnenip çiğnenmediğine bakmaksızın Suudi Arabistan'a silah satışına izin vermesini ‘akıl ve yasa dışı’ olarak nitelendirdi.

 

Kararın ardından İngiltere'nin Suudi Arabistan'a Yemen'de kullanmak üzere silah satışına yönelik verdiği bütün izinlerin askıya alınması bekleniyor.

 

İngiltere'nin Yemen'e bombardımanın başladığı tarih olan Mart 2015'ten bu yana Suudi Arabistan'a 4.7 milyar sterlinin üzerinde silah satışı yaptığı tahmin ediliyor.

 

İngiltere'de Theresa May'in istifasından sonra öne çıkan başbakan adaylarından olan eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın da 2016'da Yemen'e düzenlenen ve çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği hava saldırısının ardından Suudi Arabistan'a bomba satılmasına izin verdiği ortaya çıkmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha