• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İngiltere'de hükümetin sağlık danışmanı 'Günlük vaka sayısı Ekim ortası 50 bine çıkabilir' dedi

İngiltere'de hükümetin sağlık danışmanı 'Günlük vaka sayısı Ekim ortası 50 bine çıkabilir' dedi
0 0

İngiltere'de hükümetin sağlık danışmanı Prof. Chris Whitty ülkede koronavirüs vaka sayısının her 7 günde ikiye katlandığını söyledi.

21 Eylül 2020 Pazartesi 17:18

Whitty, yeni kısıtlamaların getirilmemesi halinde Ekim ortasında günlük vaka sayısının 50 bine çıkacağını, Kasım ortasında günlük can kaybının 200'e yükseleceğini belirtti.

 

Hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance'la birlikte koronavirüs salgınıyla ilgili günlük bilgilendirme toplantısında konuşan Prof. Chris Whitty, vaka sayılarının bölgesel farklılıklar göstermekle birlikte her yaş grubunda arttığını, bunun test sayısının artmasıyla ilgisi bulunmadığını vurguladı.

 

Ülkede Pazar günü 3 bin 899 yeni vaka tespit edilmişti.

 

Prof. Chris Whitty, nüfusun yüzde 8'inin Covid-19'a karşı antikor geliştirdiğini, Londra'da ise bu oranın yüzde 17 olduğunu açıkladı.

 

Whitty, bu oranların virüsün yayılmasını önlemeyeceğine dikkat çekti.

 

Hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance ise Covid-19 nedeniyle hastanede tedavi görenlerin sayısının Eylül ayı başından beri sürekli artış gösterdiğini kaydetti.

 

Sonbahar ve kış döneminde salgının daha da artacağının beklendiğini vurgulayan Vallance, durumun ciddiyetinin herkes tarafından anlaşılması gerektiğini vurguladı.

 

Gripten yılda ortalama 7 bin kişinin öldüğünü belirten Vallance, koronavirüsten ölüm sayısının çok daha yüksek olduğunu söyledi.

 

İngiltere'de koronavirüs vaka sayıları

 

Vallance, İngiltere'de Covid-19 bulaşanların sayısının toplam 70 bin civarında olduğunu ve günlük vaka sayısının 6 binlerde seyrettiğinin tahmin edildiğini ifade etti.

 

Danışmanların uyarıları hükümetin salgının kontrol altına alınması için yeni önlemleri değerlendirdiği bir dönemde geliyor.

 

'İki haftalık mini karantina'

 

Başbakanlık konutunda dün Prof. Whitty, Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Matt Hancock ile bir araya gelen Başbakan Boris Johnson'ın "iki haftalık mini bir karantina" önerisini değerlendirdiği belirtiliyor.

 

Hükümet ülke çapında kısıtlamalardan ziyade bölgesel önlemler üzerinde duruyor.

 

Ülkenin kuzeyindeki Lancashire, Merseyside, Midlands ve West Yorkshire bölgelerinde vaka sayılarının artması nedeniyle önlemler geçen hafta artırıldı.

 

İki farklı hanede yaşayanların evlerde ya da evlerin bahçelerinde bir araya gelmeleri yasaklandı.

 

Restoranlar ve barların da bu bölgelerin bazı kesimlerinde 22.00-05.00 arasında açık kalmasına izin verilmiyor.

 

Avrupa ülkelerinde koronavirüs vakaları

 

Hastaneye yatırılanlar her 8 günde ikiye katlanıyor

 

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Pazar günü yaptığı açıklamada, hastaneye yatırılan koronavirüs hastalarının her sekiz günde ikiye katlandığını belirtmişti.

 

Hancock, herkesin kurallara uyması halinde ulusal ölçekte bir karantinanın engellenebileceğini söylemişti.

 

İtalya

 

Ana muhalefet İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer ise hükümetin alacağı tüm önlemlere destek vereceklerini belirtti.

 

Ancak Starmer, Temas Takip Programı'nın "çökme aşamasına gelmesi" nedeniyle ikinci ulusal karantinanın daha kaçınılmaz hale gelmeye başladığını vurguladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha