• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İngiltere hükümetinin danışmanları koronavirüs uyarı düzeyinin indirilmesine karşı çıktı

İngiltere hükümetinin danışmanları koronavirüs uyarı düzeyinin indirilmesine karşı çıktı
0 0

İngiliz hükümetinin sağlık alanındaki danışmanları, Başbakan Boris Johnson'ın koronavirüs salgını alarm düzeyini indirme önerisine karşı çıktı.

3 Haziran 2020 Çarşamba 16:41

Johnson, geçen hafta Çarşamba günü parlamentoda sorulan bir soru üzerine, "Covid alarm düzeyini yarın (28 Mayıs) 4'ten 3'e indirmeyi umuyoruz" yanıtını vermişti. Ancak geçen hafta Perşembe günü yapılan toplantıdan bu yönde bir karar çıkmamıştı.

 

BBC Ekonomi Editörü Faisal Islam'ın haberine göre, yapılan toplantılarda hükümetin sağlık danışmanları alarm düzeyinin indirilmesine karşı çıkmasının ardından 4'ten 3'e çekilme kararı alınamadı.

 

Haberde, Birleşik Krallık'ı oluşturan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda yönetimlerine danışmanlık yapan dört bilim insanının da bu öneriye itiraz ettiği belirtildi.

 

Alarm düzeyinin 4'te olması, "bulaş oranının yüksek ya da katlanarak arttığı" anlamına geliyor. 3'üncü düzeyde ise bulaş oranı artık "yüksek" olarak değerlendirilmekten çıkartılıyor ve salgının normal düzeylerde yayılmaya devam ettiğini gösteriyor.

 

Alarm düzeyinin 3'e çekilmesi, "kısıtlamaların ve sosyal mesafe kurallarının kademeli olarak gevşetilmesi"ne yönelik düzenlemelerin de önünü açıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha