• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Irak duyurdu: Musul operasyonunun ardından Türk askerleri Başika’dan çekilecek

Irak duyurdu: Musul operasyonunun ardından Türk askerleri Başika’dan çekilecek
0 0

Irak’ın Ankara büyükelçisi ‘Başika krizi’ konusunda Türkiye’yle anlaştıklarını belirterek kamptaki Türk askerlerinin Musul operasyonu sonrasında çekileceğini açıkladı.

11 Ocak 2017 Çarşamba 15:36

Büyükelçi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Musul operasyonunun üç ay içinde biteceğini de söyledi.

 

El Alevi şöyle devam etti: “PKK da dahil olmak üzere yabancı grupların Irak’ta varlık göstermesine müsaade etmiyoruz. Türkiye’nin de Irak topraklarında operasyon yapmasını istemiyoruz. Başika sorunu çözülürse diğer askeri işbirliği konularını da Türkiye ile görüşürüz. Türk askerinin Musul operasyonu sonrası Başika’dan çekilmesi konusunda anlaşıldı. Musul operasyonunun üç ay içinde bitmesi amaçlanıyor.”

 

Büyükelçinin açıklamalarının ardından konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise Musul’un güvenli bir şehir haline gelmesi ve bölgenin temizlenmesinin ardından Başika Kampı’nın durumunu Irak hükümetiyle oturup değerlendireceklerini belirtti.

 

‘Dostane şekilde çözülecek’

 

 

Işık şöyle devam etti: “Türk askeri Başika Kampı’nda büyük bir hizmet veriyor, 700’ün üzerinde DEAŞ’lı etkisiz hale getirildi. Türkiye Irak’ın toprak bütünlüğüne ve üniter yapısına saygılı. Başika’daki Türk askeri varlığı bir keyfiyet değil zorunluluk. Bu sorun Irak ile dostane şekilde çözülecek. Türkiye’nin Başika konusunda önyargısı yok. Irak’ın da tereddüdü olmaması gerekiyor.”

 

Ne olmuştu?

 

Irak devlet televizyonu Yıldırım ve Irak Başbakanı Haydar el Abadi’nin, Türk askerinin Başika’dan çekilmesi konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Yıldırım, “Peşmerge ve Irak merkezi güçleriyle Sincar’ın terör unsurlarından temizlenmesi konusunda gerekli çalışmalar yapılacak” demişti.

Bildiride en dikkat çeken madde, iki ülke arasında ‘kriz’e neden olan Başika kampıyla ilgiliydi: “İki taraf, Başika Kampı’nın bir Irak kampı olduğunu vurguladı.”

Devlet televizyonuna konuşan Abadi, Türk birliklerinin Irak’ın kuzeyindeki kamptan çekilmemesi halinde Türkiye ile ilişkilerde ileri tek bir adımın dahi atılamayacağını söylemişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha