• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İran'dan yeni iddia: Mina'da öldü denilen diplomat kaçırılmış olabilir

İran'dan yeni iddia: Mina'da öldü denilen diplomat kaçırılmış olabilir
0 0

Rüknabadi İsrail'e mi teslim edildi?

23 Ekim 2015 Cuma 11:16
HABERDAR / Üç hafta önce Mina'da hac sırasında yaşanan büyük faciada tartışma bitmiyor. Riyad'ın ölü sayısını hala açıklamaması ve İslam dünyasından soruşturma heyetlerine izin vermemesi kuşkuları arttırıyor. Mina faciası, zaten gergin olan Tahran-Riyad ilişkilerini de kopma noktasına getirdi. Suudi Arabistan dışişleri bakanı Cübeyir önceki gün "İran'la savaşırız" dedi.

İran'ın dini lideri Hamenei, iki gün önce yaptığı konuşmada Mina faciasının peşini bırakmayacaklarını söyledi. Hamenei, devlet yetkililerine de kararlılıkla olayın üstüne gitmelerini ve olayın unutturulmasına izin vermemelerini istedi.

İran, Mina'da hayatını kaybeden kendi vatandaşı hacıların tümünü Suudi Arabistan'dan istiyor. Suudi yönetimi ise bazı cenazelerin defnedildiğini gerekçe gösterip Tahran'ın talebini karşılamaya yanaşmıyor. İran, Suudilerin bu davranışının Mina faciasının gerçek boyutlarını gizlemeye dönük manevra olduğunu savunuyor.

Bütün bunlar olurken bugün İran'da yayınlanan Kanun gazetesi yeni bir iddia ortaya attı. İran'ın hac organizasyonundan sorumlu kurumun çalışanlarına dayandırılan iddiaya göre Suudilerin Mina'da öldüğünü söyledikleri İran'ın Lübnan eski büyükelçisi Gazanfer Rüknabadi hayatta ve kaçırılmış olabilir.Gazetenin haberine Hac Kurumu Başkanı Evhadi, konuyla ilgili olarak önceki gün Milli Güvenlik Konseyi üyeleriyle biraraya geldi. Daha sonra da Meclis Dışpolitika Komisyonu Başkanı Burucerdi'yi ziyaret etti. Evhadi, Riyad'ın, eski büyükelçi Gazanfer'in öldüğünü kanıtlamadığını belirtti. Bunun üzerine Meclis Dışpolitika Komisyonu Başkanı Burucerdi, Meclis komisyonu ve Milli Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplanması gerektiğini söyledi.

İran'ın Lübnan eski büyükelçisiyle ilgili yeni iddia oldukça vahim. Görgü tanıkları Gazanfer Rüknabadi'nin Mina faciasından sonra ambulansla hastaneye götürüldüğünü gördüklerine, ondan sonra kendisinden haber alınamadığını anlatıyor. İranlı yetkililer, bir diplomat olan Gazanfer'le ilgili Riyad'ın açıklama yapması gerektiğini söylüyor. Tahran, aksi ispatlanana dek büyükelçinin hayatta olduğunu düşüneceklerini belirtiyor ve Suudi yönetiminin soruları cevaplamasını istiyor.

Kanun gazetesi Lübnan eski büyükelçisinin ölenler arasında bulunmadığını ve naaşının da kayıp olarak bildirildiğini hatırlatıyor. Gazete, "Hizbullah'ın 2006'da Lübnan'a saldıran İsrail'e karşı kazandığı başarıda büyük rolü bulunan Rüknabadi'nin kaçırılmış olma ihtimali"nden bahsediyor.

Kuşku büyüdükçe ihtimaller ve senaryolar da artıyor.

Riyad tarafından öldüğü açıklanan ama naaşı Tahran'a teslim edilmeyen ve öldüğü kanıtlanamayan İran'ın eski Lübnan büyükelçi Gazanfer Rüknabadi acaba kaçırılıp İsrail'e mi verildi?


KAYNAK: HABERDAR
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha