• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İran'a karşı Almanya ve Fransa'dan İngiltere'ye Hürmüz Boğazı desteği

İran'a karşı Almanya ve Fransa'dan İngiltere'ye Hürmüz Boğazı desteği
0 0

İran ile İngiltere arasında yaşanan karşılıklı tanker alıkoyma krizi tırmanıyor.

20 Temmuz 2019 Cumartesi 14:56

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait petrol tankerine cuma günü alıkoymasına üzerine Tahran yönetimine “tehlikeli yolu seçiyor olabilir” uyarısında bulundu. Almanya ve Fransa da İngiltere ile dayanışma içerisinde olduğunu duyurarak İran'a çağrı yaptı.

 

Bakan Hunt Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Cebelitarık’un Suriye’ye giden petrolü HUKUKA UYGUN şekilde yakalamasının ardından, Körfez’deki dünkü olay İran’ın tehlikeli bir yasadışı ve istikrarı bozucu davranış yolunu seçmiş olabileceğine yönelik endişe verici işaretler gösteriyor” dedi. İngiliz Bakan Grace1 tanker meselesini çözmek için çalıştıklarını ancak güvenli taşımayı garanti altına alacaklarını bildirdi.

 

İran Devrim Muhafızları Ordusu ise cuma günü Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait petrol tankerini alıkoymasına gerekçe olarak tankerin bir balıkçı teknesiyle kazaya karışmasını gösterdi. İngiliz donanması İran’a ait Grace 1 isimli tankeri AB yaptırımlarını ihlal ederek Suriye’ye petrol taşıdığı iddiasıyla 4 Temmuz’da Cebelitarık’ta el koymuştu. İran "Grace 1" adlı tankerin durdurulmasının İngiltere için "sonuçları olacağı" açıklamasını yapmıştı.

 

İran: Tankerde kargo yok

 

İran liman yetkilileri İngiltere bandıralı tankerin herhangi bir kargo taşımadığını açıkladı. ISNA haber ajansına konuşan yetkili Allahmorad Afifipour “Gerekli görülürse, adli makamların talebi üzerine, mürettebat teknik ve uzmanlık gerektiren ifade vermeye çağrılabilir.” dedi.

 

Almanya ve Fransa'dan dayanışma mesajı

 

Fransa Dışişleri Bakanlığı ise tankere el konulması olayında İngiltere ile tam dayanışma içerisinde olduğunu duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada tankerin serbest bırakılması için İran'a çağrı yapılırken, "Bu tür eylemler bölgede tansiyonu düşürme çabalarına zarar veriyor" denildi.

 

Almanya ise yaşanan tankere olma koyma hadisesinin 'meşrulaştırılamayacağı' nedeniyle İran'ı kınadı. Almanya el koyma nedeniyle Hürmüz Boğazı'nda artan tansiyonun tehlikeli şekilde yükseldiğini kaydederek, "Tanker ve mürettebatın serbest bırakılması için İran'a çağrı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - SERVET YANATMA

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha