• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İran'da ilk kez bir Güney Kore lideri

İran'da ilk kez bir Güney Kore lideri
0 0

Park Geun-hye, tarihte İran'ı ziyaret eden ilk Güney Kore lideri oldu. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile Park, bu ziyarette 19 işbirliği anlaşmasına imza attı.

3 Mayıs 2016 Salı 12:53

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin ülkesindeki temaslarına ilişkin, "İran ve Güney Kore arasındaki ticaret hacmini 18 milyar dolara yükseltme kararı aldık. Bu ziyarette ekonomi ve ticaret alanında yaptığımız antlaşmaların yanı sıra en önemli alınan karar, ikili ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine çıkartma olmuştur" dedi.

 

Resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran'a gelen Güney Kore lideri Park, Ruhani tarafından Sadabad Sarayında resmi törenle karşılandı.

 

Heyetler arası ve ikili görüşmelerin ardından, iki cumhurbaşkanının huzurunda deniz ve kara taşımacılığı, petrol, doğalgaz, rafineri, petrokimya, ekonomi, sigortacılık, elektrik enerjisi ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi gibi alanlarda 19 mutabakat zaptı imzalandı.

 

​Ruhani, ortak basın toplantısında, "İran veGüney Kore arasındaki ticaret hacmini 18 milyar dolara yükseltme kararı aldık. Bu ziyarette ekonomi ve ticaret alanında yaptığımız antlaşmaların yanı sıra ikili ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine çıkarttık" ifadelerini kullandı.

 

İki ülke bankaları arasında irtibatın sağlanmasıyla ilgili görüşmelerin önemine değinen Ruhani, "6 milyar dolar civarındaki ticaret hacmimizi 3 katına, 18 milyar dolara çıkartma konusunda karar aldık" diye konuştu. 

 

Ruhani, "Kore Yarımadası ve Ortadoğu'nun güvenliği her iki ülke ilişkileri için önemlidir. Bölgede barış ve istikrarın sürdürülmesini istiyoruz. Her türlü kitle imha silahına karşıyız" vurgusu yaptı.

 

Park da konuşmasında, "Ekonomi ve kültürel alanda yaptığımız antlaşmalar, uzun süreli ikili ilişkilere yöneliktir. 2017 yılını Güney Kore-İran kültürel ilişkiler yılı olarak ilan ediyoruz. Eğitim kurumları ve üniversite öğrenci değişimi konusunda da görüşmeler yaptık. Bu ziyaret ilişkilerimizin geliştirilmesi için tarihi bir öneme sahiptir" dedi.

 

KAYNAK: SPUTNIK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha