• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İran Dışişleri: “Ankara ile Şam arasında arabuluculuğa hazırız”

İran Dışişleri: “Ankara ile Şam arasında arabuluculuğa hazırız”
0 0

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Şam ile Ankara arasındaki diyaloğu canlandırmak için arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını belirtti

9 Şubat 2019 Cumartesi 20:09

ayyip Erdoğan’ın Şam ile temasların yeniden başladığını “alt düzeyde dış politika yürütülüyor” sözleriyle duyurmasının ardından, Şam-Ankara ilişkilerinin yeniden canlanması için İran’dan arabuluculuk teklifi geldi.

 

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Zarif, RT televizyonuna açıklamasında, “Türkiye ile Suriye arasındaki diyaloğun bölgenin çıkarına olduğunu düşünüyoruz. Eğer taraflar böyle bir talepte bulunursa, arabulucu rolünü oynamaya hazırız” dedi.

 

İran Dışişleri Bakanı Zarif, “Türkiye’nin güney sınırındaki terör tehdidi ilgili endişelerini giderecek tek yolun Suriye’nin kuzeyine hükümet güçlerini yerleştirmek” olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Diğer güçlerin sınır bölgesini işgal etmesine müsaade edilmemeli. Çözüm, bu toprakların kurtarılması ve oraya Suriye ordusunun yerleşmesinde. İran ve Rusya bu sorunun çözümü için Türkiye’ye yardımcı olmaya hazır.

 

Astana öncesinde Tahran ve Ankara arasında Suriye konusunda büyük ayrılıkların olduğunu ancak Astana’dan sonra ortak noktaların bulunduğunu ve önemli sonuçların elde edildiğini söyleyen Zarif, Suriye’deki krizin askeri çözümünün olmadığını vurguladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha