• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İran: İsrail, Hürmüz Boğazı'na girerse Tel Aviv'den dumanlar yükselir

İran: İsrail, Hürmüz Boğazı'na girerse Tel Aviv'den dumanlar yükselir
0 0

ABD'nin İran'a karşı oluşturmaya çalıştığı koalisyona karşı bir yanıt daha geldi.

10 Ağustos 2019 Cumartesi 16:42

ABD'nin İran'a karşı Basra Körfezi'ndeki Hürmüz Boğazı'nda deniz nakliye rotalarını koruma gerekçesiyle deniz gücü oluşturma ve bunun için koalisyon kurma çabasına İsrail'in dahil olmasına karşı İran'dan yanıt geldi.

 

İran Meclis Başkanı'nın Uluslararası İşler Özel Temsilcisi Hüseyin Emir Abdullahiyan, "İsrail, Hürmüz Boğazı'na girerse, bölgenin gazabı tarafından yutulur ve dumanı Tel Aviv'den yükselir. Hürmüz Boğazı'nın güvenliğinde İran'ın yaşamsal rolü vardır. Boğaz'da ABD öncülüğünde askeri koalisyon, Irak ve Afganistan işgallerinin tekrarı olur ve bölgede güvenlik kaybının tırmanmasına yol açar" açıklaması yaptı.

 


Abdullahiyan'dan önce de İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in sözcüsü, Körfez'de yabancı askeri koalisyonun varlığını net tehdit kabul edecekleri ve ona göre davranacaklarını açıklamıştı. Dışişleri Sözcüsü Abbas Musavi "İran caydırıcılık ve savunma politikası çerçevesinde bu tehdide karşılık verme ve topraklarını savunma hakkını saklı tutar" demişti. ABD'nin koalisyon çağrısına çok az ülke olumlu yanıt verirken Almanya ve Japonya katılmayı reddetmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha