• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İran: Ukrayna uçağının düşme videosunu çeken kişiyi tutukladık

İran: Ukrayna uçağının düşme videosunu çeken kişiyi tutukladık
0 0

İran, geçtiğimiz hafta içerisinde kalkışından kısa bir süre sonra Tahran'da düşen Ukrayna Hava Yolları'na ait yolcu uçağının füze ile vurulma anının görüntülerini çeken kişiyi tutukladığını açıkladı.

15 Ocak 2020 Çarşamba 12:33

İran basınında yer alan haberlere göre, Devrim Muhafızları videoyu çekip sosyal medyaya yüklediği gerekçesiyle bir kişiyi tutukladı. Tutuklanan kişinin ulusal güvenliğe aykırı hareket etmek suçlamasıyla yargılanması bekleniyor.

 

Ancak Londra'da bulunan ve videoyu sosyal medyada ilk paylaşan kişi olan İranlı gazeteci Nariman Garib, kaynağının güvende olduğunu belirterek, Devrim Muhafızları'nın yanlış kişiyi tutukladıklarını söyledi.

 

Ukrayna Hava Yolları'nın PS752 sefer sayılı Tahran-Kiev uçuşunu gerçekleştiren Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı 8 Ocak'ta kalkışın hemen ardından düşmüştü. Uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

 

İran, önce uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğünü açıkladı ancak daha sonra, 11 Ocak'ta, uçağı füzeyle yanlışlıkla vurduğunu kabul etti.

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, olayla ilgili açacakları soruşturmanın "özel bir mahkeme" tarafından yürütüleceğini söyledi.

 

Kazadan kısa bir süre sonra sosyal medyada uçağa ait olduğu belirtilen bazı videolar paylaşılmaya başlandı. Bu videolar, uçağın bir füze tarafından vurulduğu iddialarının daha yüksek sesle dile getirilmesine neden oldu.

 

Ruhani ordudan özür dilemesini istedi

 

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İran Silahlı Kuvvetleri'ni Ukrayna uçağının "yanışlıkla düşürülmesi" nedeniyle özür dilemeye çağırdı.

 

Bugün yapılan kabine toplantısında Ruhani ordunun, sebep ne olursa olsun özür dilemesi gerektiğini söyledi.

 

İran'da IRINN haber kanalından canlı yayınlanan açıklamada Ruhani "Gerek uçağın düşme nedeninin geç açıklanması gerek kullanılan kötü tavır olsun, özür dilenmeli" dedi.

 

Yeni video: Uçak iki füzeyle vuruluyor

 

Bugün New York Times gazetesinin web sitesinde, olayla ilgili yeni bir video daha yayınlandı. Olay anını gösteren güvenlik kamerası görüntüsünde, uçağın 20 saniye arayla fırlatılan iki füze tarafından vurulduğu ve havada infilak edip, parçalara ayrıldığı görülüyor.

 

New York Times videonun doğruluğunun onaylandığını ve füzelerin uçağın yaklşaık 13 km mesafedeki askeri üsten atıldığını yazdı.

 

Görüntüler, uçağın uydu alıcısı/vericisinin ikinci füze tarafından vurulmadan önce devre dışı kalma sebebini de açıklıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha