• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İranlı Tümgeneral: 10 yıl içinde Suudi Kraliyet ailesinden eser kalmayacak

İranlı Tümgeneral: 10 yıl içinde Suudi Kraliyet ailesinden eser kalmayacak
0 0

İran'da Tümgeneral Safevi, Suudi Kraliyet ailesinin 2030 yılına kadar yok olacağını söyledi.

21 Şubat 2019 Perşembe 15:42

Safevi bu öngörüsünün kanıtı olarak Avrupa'daki kuruluşlarca hazırlandığı söylenen ''2030'da Dünya' belgesini gösterdi. Safevi belgede İran'ın da bölgenin en güçlüsü olacağını yazdığını aktardı.

 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Pakistan ziyaretini değerlendiren İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, İslamabad'ın Riyad'a güvenmemesi gerektiğini söyledi.

 

"2030 yılına kadar Suudi Arabistan'da Suud ailesinin izi bile kalmayacak" diyen Safevi, iddialarını güçlendirmek için, Avrupa'da 16 araştırma kuruluşu tarafından derlendiği iddia edilen ‘2030'da Dünya' belgesini örnek gösterdi. Safevi, belgede 2030 yılına gelindiğinde Suudi Kraliyet ailesinden eser kalmayacağını ve İran'ın bölgenin en güçlü ülkesi olacağını yazdığını hatırlattı.

 

Tasnim'in aktardığı haberde, Safevi'nin hangi belgeden bahsettiği belirtilmezse de Aralık 2012'de ‘Küresel Akımlar 2030: Alternatif Dünyalar' adıyla 16 istihbarat kuruluşu tarafından derlenen bir rapor yayınlanmıştı.

 

Söz konusu raporda, "Suud ailesinin çöküşü bölge ekonomisini alt üst edeceğini, İran'ın nükleer silah elde etmesi Ortadoğu'da son derece dengesiz bir geleceğe neden olacağını" yazıyordu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha