• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İşaret diliyle konuşan goril Koko yaşamını yitirdi

İşaret diliyle konuşan goril Koko yaşamını yitirdi
0 0

İşaret dilinde uzmanlaşan goril Koko dün 46 yaşında hayatını kaybetti.

21 Haziran 2018 Perşembe 15:39

Goril Derneği (Gorilla Foundation) yaptığı açıklamada soyu tükenmekte olan Batı Afrika Düzlük Gorili türündeki (Lat: Gorilla gorilla gorilla) Koko'nun dün derneğin Kaliforniya eyaletindeki doğa koruma alanında  46 yaşında öldüğünü duyurdu.

 

Koko'nun uykusunda hayatını kaybettiği belirtildi.

 

'TÜRLER ARASI İLETİŞİMİN VE EMPATİNİN İKONUYDU'

 

Derneğin açıklamasında "Koko tüm gorillerin temsilcisi olarak, türler arası iletişimin ve empatinin ikonu olarak milyonlarca kişinin yaşamına dokundu. Çok seviliyordu ve çok özlenecek" ifadelerini kullandı.

 

4 Temmuz 1971'de San Fransisko kentindeki hayvanat bahçesinde dünyaya gelen Koko, hayvan psikoloğu Dr.  Francine 'Penny' Patterson'ın kendisine işaret dilini öğretmesinin ardından tüm dünyada ünlenmişti.

 

IQ'SU 75-95 ARASINDAYDI

 

1974'te Dr. Patterson and Dr. Ronald Cohn, Koko'yu ve projeyi Stanford Üniveristesi'ne taşıyarak Goril Derneği'ni kurdu. 

 

Proje bir başka  Batı Afrika Düzlük Gorili Michael'in katılımıyla genişlerken, 1979'da Koko ve dernek Kaliforniya'daki Santa Cruz Dağları'na taşındı.

 

1000'den fazla el işaretini kullanabilen ve  2.000 İngilizce kelimeyi anlayabilen Koko'nun IQ'su 75-95 arasındaydı. Birçok testte insanlar için ortalama IQ değeri 100. 

 

'İNSANLAR APTAL' DEMİŞTİ

 

Koko birçok belgeselde yer almış ayrıca 2 kez National Geopgraphic dergisinin kapağına çıkmıştı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha