• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

IŞİD ayrılıkçıları için Suriye'de istihbarat savaşları

IŞİD ayrılıkçıları için Suriye'de istihbarat savaşları
0 0

Ankara El Nusra'yı ABD istihbaratından kurtarmış!

10 Ocak 2017 Salı 19:33


Lübnanlı el-Ahbar gazetesinde çıkan haberde ABD ve Türk istihbaratının Suriye'deki IŞİD militanlarını örgütten ayırmaya yönelik rekabeti ele alındı:


"ABD, Suriye'de 'ılımlı muhalifleri destekleme' programına ilaveten IŞİD içindeki yabancı savaşçıları ayrılmaya teşvik eden gizli bir program da başlattı. Program 2016 yılı başında MİT'le koordinasyon içinde uygulamaya konuldu."


Habere göre ABD istihbaratı Tahrir Ordusu lideri Muhammed Gabi gibi Suriye'de geniş bir çevreye sahi olan aracıları kullandı. 1983 doğumlu Muhammed Gabi 2011 Temmuz ayında Suriye ordusundan ayrılmış. Özgür Suriye Ordusuna katılan Gabi bu dönemde çeşitli askeri görevler üstlenmiş.


"IŞİD ayrılıkçısı Gabi, Nisan ayında Libya vatandaşı olan ilk avını çekmeyi başardı. Suriye'de savaşan birçok grup içindeki bağlantılarını kullanan Gabi farklı vatandaşlıklardan yaklaşık 30 kişiyi IŞİD'den çekmeyi başardı.


Kaynaklara göre IŞİD içindeki komutanlar da ayrılıkçılar konusunda Gabi'ye yardım etmekteydi. IŞİD komutanları ayrılıkçının yabancı vatandaşlıktan olması halinde 10,000 dolar, Arap asıllı olması halinde 5000 dolar almaktaydı. Tabi bu miktar Gabi'nin bu işten kişi başına kazandığının yarısıydı. Gabi Amerikalılardan aldığı paranın yarısını IŞİD komutanlarına yediriyordu.

 

Ayrılıkçılar Amerikalılar için tam bir istihbarat hazinesiydi. Özellikle de ABD'li ya da Avruplaıysa daha da değerli oluyor. Amerikalılar bu kişilerden sadece örgütün Suriye'deki varlığına ilişkin bilgiler değil diğer yabancı savaşçıların isimleri, vatandaşlığı ve Suriye dışında örgütle işbirliği yapanların kimliği gibi bilgiler de elde ettiler."


Gazetenin haberine göre IŞİD'den ayrılan bu savaşçılar Türkiye'nin Suriye sınırı köylerinden birinde kurulan bir rehabilitasyon merkezine alındıktan sonra Suriyeli diğer muhalif gruplara yerleştirilmişler. Rehabilirtasyon programında psikolojik tedavi, içtimai dersler, gerçek islam gibi eğitimlere tabi tutuldular. Tabi Belçika, Fransa, Hollanda gibi bazı ülke vatandaşları bu ülkelerle işbiliği içinde anavatanlarına gönderilmiş. Program bu şekilde IŞİD'den ayrılmaları teşvik etmek konusunda belli bir başarı sağlamış.

 

ANKARA'NIN AMACI FARKLI

 

Haziran ayından itibaren program Amerikalılarla Türkler arasında sorunlara neden olmaya başladı. Ankara bu programdan edindiği tecrübeyi kullanarak farklı bir amaç için kendi programını başlattı. Kendi topraklarındaki rehabilitasyon merkezi yerine Kuzey Suriye'de Toplama Merkezi kurdu. 

 

TÜRKİYE IŞİD'DEN AYIRDIKLARINI FIRAT KALKANI'NA DAHİL ETTİ

 

Temmuz ayında bu merkeze yaklaşık aralarında 20 kadının da olduğu 300 IŞİD ayrılıkçısı katıldı. Le Figaro gazetesinde çıkan habere göre Şam Grubu kontrolündeki Toplama Merkezi'ne katılan 300 IŞİD militanı Fırat Kalkanı Harekatına dahil edildi.

 

Sadece uygun kişileri ayrılmaya teşvik etmek yerine IŞİD kontrolündeki bölgelerden gelen yüzlerce cihatçı ve sivil kendisini Toplama Merkezi'nde buldu.

 

Diğer aracı ve muhaliflerin aksine Muhammed Gabi Amerikalılarla beraber çalışmaya devam etti. Amerikalı istihbaratçılara faaliyetleri ve IŞİD'den ayrılanlar konusunda bilgi sağlamaya devam etti. Ancak Gabi'nin Amerikalılarla işbirliği IŞİD ayrılıkçılarıyla sınırlı kalmadı. Gabi birçok Nusra savaşçısını da Amerikalılara angaje etti. 


Gabi'nin lideri olduğu Tahrir Ordusu Fırat Kalkanı Harekatına dahil olan gruplardan olsa da Gabi bunu ABD'lilere operasyona ilişkin bilgi sağlamak için kullandı."

 

ANKARA NUSRA'YI ABD İSTİHBARATINDAN KURTARMIŞ

 

Nusra Cephesi ise erken bir dönemde Gabi'nin yürüttüğü faaliyetlerin tehlikesini farketti. Nusra içinden konuşan bir kaynak Gabi'nin 'faaliyetleri Mücahidler için çok büyük tehlike oluşturan Amerikan ajanı' olduğuna dair uyarı aldıklarını söyledi. Ancak Nusra içinden konuşan kaynak uyarıyı kimin yaptığını açık olarak söylemedi. Sizi Türkler mi uyardı? şeklinde açıkça sorulması üzerine 'Doğrudan değil' demekle yetindi.


Geçtiğimiz Temmuz ayında Nusra'ya bağlı güçler Gabi'nin babasına ait İdlib kırsalındaki evi bastı. Muhammed Gabi bazı adamlar ve kız kardeşi alıkonuldu. Ancak Nusra'ya baskı yapılması sonucu Gabi'nin serbest bırakılması sağlandı."

 

MİT GABİ'Yİ FARK EDİYOR

 

"Geçtiğimiz Eylül ayında bir Türk istihabrat görevlisi Muhammed Gabi'ye yakın bir adamından edindiği bilgileri detaylı bir istihbarat raporu olarak hazırladı. Raporda Gabi'nin Amerikalılarla olan ilişkisi anlatılmaktaydı. Ekim ayında ise Gabi'nin vurulduğu söylendi. Nasıl vurulduğuna ilişkin farklı söylentiler var"

Kaynak: al-akhbar.com

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha