• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

IŞİD, Kerkük’teki ekili tarım arazilerini ateşe verdi

IŞİD, Kerkük’teki ekili tarım arazilerini ateşe verdi
0 0

Saldırıların önüne geçmek için Kerkük’te kriz masası kurulduğu belirtildi.

24 Mayıs 2019 Cuma 00:52

IŞİD, Irak'ın Kerkük kentinde yüzlerce hektarlık tarım arazisini ateşe verdi.

 

Kerkük Valisi Rakan Said, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD kentin güneyinde yer alan Havice ilçesinin yanı sıra Sergaran, Zap ve Reşad kasabalarındaki ekili tarım arazilerinde yangın çıkardığını söyledi.

 

IŞİD'in, kendisine boyun eğmeyen bölge halkını, sahip oldukları en önemli gelir kaynağı olan tarım arazilerini yakarak cezalandırmaya çalıştığını belirten Said, "Son iki günde çiftçilere ait yüzlerce hektarlık tarım arazisi kül oldu." dedi.

 

Kriz masası oluşturuldu

 

Tehlikenin giderek artmasından endişe duyduklarını dile getiren Said, tarım arazilerinin yakılmasını önlemek için bir kriz masası oluşturulduğunu aktardı.

 

Vali Said, kriz masasında güvenlik güçleri, itfaiye müdürlüğü ve sivil savunma müdürlüğünden yetkililerin yer aldığını kaydetti.

 

IŞİD, Haziran 2014'te Musul başta olmak üzere Irak topraklarının üçte birini ele geçirmişti. Irak güvenlik güçleri, Aralık 2017'de söz konusu toprakları büyük ölçüde geri almıştı.

 

IŞİD'in kent merkezlerindeki saldırı tehdidi en aza indirilmesine rağmen örgüt kırsal bölgelerde zaman zaman eylemler gerçekleştirmeye devam ediyor.  

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha