• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İspanya'da islamofobik saldırılar bir yılda yüzde 120 arttı

İspanya'da islamofobik saldırılar bir yılda yüzde 120 arttı
0 0

Avrupa'da son dönemde artan milliyetçilik ve aşırı sağ popüler siyasetin bir sonucu olarak görülen islamofobik söylemler ve saldırılar ciddi boyutlara ulaştı.

19 Mart 2019 Salı 17:28

Son olarak İspanya'da İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı rapora göre, ülkedeki islamofobik nefret suçlarında büyük artış yaşanıyor.

 

Raporda ülke genelinde dinsel içerikli nefret suçu vakası sayısının 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 120'lik artışla 103 olduğu kaydediliyor.

 

Barselona'da 2017'de açılan dinsel nefret suçlarıyla ilgili 41 davadan 39'unun islamofobik olduğu belirtildi.

 

Uzmanlar İspanya'da islamofobinin diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük düzeyde olduğunu ancak ülke siyasetinde aşırı sağın yükselişe geçmesi ile birlikte artış gösterebileceği uyarısında bulunuyor.

 

Katalonya bölgesinde nefret suçları arttı

 

Dinsel nefret suçlarının büyük oranda Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Katalonya bölgesinde görülmesi dikkat çekiyor.

 

Ülkede yaklaşık 2 milyon olan Müslüman toplumunun en fazla yaşadığı yer olan ve 317 camisi bulunan Katalonya bölgesindeki islamofobik nefret ve saldırı suçlarındaki artış oranı 2016 ile kıyaslandığında 2017'de yüzde 307'ye çıktı.

 

Barselona İl Savcılığı Nefret ve Ayrımcılık Suçları Koordinatörü Miguel Angel Aguilar, "Saldırılarla bağlantılı olarak islamofobide ve Müslümanlara karşı saldırılarda ve sosyal medyada dinsel nefret içerikli konuşmalarda alarm verecek düzeyde olmasa da bir artış gözlemledik." diyor.

 

Barselona saldırısı sonrası islamofobik eylemler arttı

 

İspanya İslam Komisyonu, Barselona kent merkezinde 17 Ağustos 2017'de düzenlenen terör saldırısı sonrasında günümüze kadar 300'den fazla duvarlara yazılan islamofobik yazı ve saldırı tespit edildiğini açıkladı.

 

İçişleri Bakanlığının raporunda, dinsel içerikli nefret söylemlerinin internet ve sosyal iletişim ağlarında arttığı vurgulanıyor.

 

Emniyet Müdürlüğünün elindeki verilerde, ülkedeki nefret suçlarıyla bağlantılı vakaların yüzde 36,5'inin internet, yüzde 17,9'unun da sosyal iletişim ağları üzerinden yapıldığı kaydedildi.

 

İspanya'daki bazı vakıf ve üniversitelerin inisiyatifiyle hazırlanan "Medyada İslamofobi Gözlemi 2017 Raporu"nda, basında islamofobinin "tartışılmaz bir gerçek" olduğu vurgulanıyor.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - BAHTİYAR KÜÇÜK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha