• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İsveç'te öğrencilere başörtüsü yasağı kalktı

İsveç'te öğrencilere başörtüsü yasağı kalktı
0 0

İsveç Eğitim Dairesi tüm okulları kapsayacak bir başörtüsü yasağının, din ve ifade özgürlüğüyle bağdaşmayacağını açıkladı.

20 Şubat 2020 Perşembe 15:17

İsveç'in güneyindeki Skurup belediyesinin 2019 aralık ayında getirdiği başörtü yasağı ülkede tartışmaları beraberinde getirmişti.

 

Konuyla ilgili İsveç Eğitim Dairesi tüm okulları kapsayacak bir başörtüsü yasağının din ve ifade hürriyeti ile bağdaşmayacağını duyurmasının ardından Skurup belediyesi'nin aldığı karar hükümsüz kılınmış oldu. 

 

Skurup'ta aralık ayında başörtüsü yasağı getirmesiyle o güne dek başörtüsü takan kız öğrenciler yasağa uymamış, okula daha fazla sayıda öğrenci başörtüsüyle gelmişti.

 

İsveç'te yasağın destekçileri başörtüsünü bir baskı simgesi olarak nitelendiriyor.

 

Yasağın karşısında duranlar ise başörtüsünü külterel bir simge olarak tanıyıp böylesi bir yasak ya da kısıtlamanın ülkedeki namus cinayetlerini önleyeceği yönündeki fikre de genel hatlarıyla karşı çıkıyor.

 

Son olarak Stockholm’de başı örtülü ve hamile olan 27 yaşındaki genç bir kadının saldırıya uğraması, ülkeyi ayağa kaldırmış, aralarında milletvekillerinin de bulunduğu binlerce kişi başörtüsü ile çektirdiği fotoğralarını Twitter ve Facebook’tan yayınlayıp tepkisini dile getirmişti.

 

İsveç'in Skurup ilçesinde belediyenin getirdiği başörtü yasağını uygulamayan Prastamosse Okulunun Müdürü Mattias Liedholm, ölüm tehditleri aldığını açıklamış, yasaktan önce sadece 5 kız öğrencinin başörtüsü taktığını yasaktan sonra ise bu sayının yüzde 400 arttığını belirtmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha