• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İsveçli aydınlardan çağrı: Yayıncıları Erdoğan’a teslim etmeyin

İsveçli aydınlardan çağrı: Yayıncıları Erdoğan’a teslim etmeyin
0 0

İsveç'in en büyük gazetelerinde 25 Mayıs'ta 17 meşhur İsveçli yazar, gazeteci ve ifade özgürlüğü örgütleri temsilcisi "Yayıncıları Erdoğan’a teslim etmeyin!" başlığı altında bir çağrıda bulundu.

25 Mayıs 2022 Çarşamba 15:36

İsveç'in en büyük gazeteleri Aftonbladet, Expressen, Dagens Nyheter ve Svenska Dagbladet'te 25 Mayıs'ta 17 meşhur İsveçli yazar, gazeteci ve ifade özgürlüğü örgütleri temsilcisi "Yayıncıları Erdoğan’a teslim etmeyin!" başlığı altında bir çağrıda bulundu.

 

İsveç Gazetecileri Federasyonu'nun yayın organı Journalisten de yayınlanan çağrı metninde, "Bizler, Erdoğan’ın İsveç’te özgür olmak için sığınmış olan insanların kendisine teslim edilmesi konusundaki siyasi manevrasını, ifade özgürlüğü hakkındaki kendi anlayışını ülkemiz İsveç’e ihraç etmek girişimi olarak anlamaktayız" denildi.

 

Çağrı metninde şu ifadeler kullanıldı;

 

"Çağrı / Kamuoyuna Açıklama

 

Yayıncıları Erdoğan’a teslim etmeyin!

 

İsveç ve Finlandiya’nın savunma ittifakı NATO’ya üyelik başvuruları ile birlikte, Türkiye Devlet Başkanı Erdoğan bir dizi şart ileri sürdü.

 

Şartlardan bir tanesi; Türkiye kökenli bir çok İsveç’li gazeteci, yazar ve yayıncının Türkiye’ye tesilm edilmesi.

 

Türkiye’nin talebi bütün İsveç’te olduğu gibi, yayın ve ifade özgürlüğü için çalışan bizler açısından da haklı olarak endişe ve rahatsızlık yarattı.

 

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasiyi demonte ettiği veTürkiye’de hukuk devletinin bir özlenen hatıra (anı) durumuna gelmiş olduğu artık bir sır değildir. Erdoğan bütün yasama, yargı ve yürütme organlarını kendi elinde toplamıştır. Erdoğan, kendisi ile birlikte olmayan gazetecileri ve diğerlerini susturmakta ve hapishaneye atmaktadır. Bu tutumuna maruz kalanlar politikacı, yazar, şarkıcı, Youtuber olabilir. Bu liste daha da uzatılabilir. Erdoğan’ın keyfi yönetiminden en ağır biçimde mağdur olanlardan birisi, iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala dır. Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu, Osman Kavala’nın hapis edilmesinin İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi hükümlerinin çiğnenmesi anlamına gelmesi nedeni ile, Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye’ye karşı bir yaptırım sürecini başlatma kararı almıştır. Bu bağlamda biz aynı zamanda, tanınmış gazetecilerden Can Dündar’a yönelik İstanbul’da, Erk Acarer’e yönelik Berlin’de ve Ahmet Dönmez’e yönelik Stockholm’de gerçekleştirilen saldırı ve suikast girişimlerini de hatırlatmak isteriz.

 

Kendi sınırlarından çok uzakta bulunan ve kendisini eleştirenleri susturmak isteyen bir rejime, İsveç hiçbir koşul altında, yayıncıları teslim edemez.

 

Bizler, Erdoğan’ın İsveç’te özgür olmak için sığınmış olan insanların kendisine teslim edilmesi konusundaki siyasi manevrasını, ifade özgürlüğü hakkındaki kendi anlayışını ülkemiz İsveç’e ihraç etmek girişimi olarak anlamaktayız.

 

İsveç’in NATO üyeliğine karşı veto hakkını istismar eden Erdoğan’ın tuzağına düşmemize izin vermeyin!

 

Düşünce ve ifade özgürlüğünü hiç bir koşulda pazarlık konusu yapmamalıyız!

 

Düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkın!

 

Kürt diline sahip çıkın!

 

Türkiye’deki baskılardan kaçmış olan yayıncıları teslim etmeyin!

 

ROBERT ASCHBERG, Yayıncılar Kulübü Başkanı

 

KURDO BAKSI, Yazar

 

JESPER BENGTSSON, İsveç Pen Başkanı

 

ANDERS Q BJÖRKMAN, Svenska Dagbladet gazetesi Kültür Şefi Yardımcısı

 

HELENA GIERTTA, Journalisten gazetesi Şef Redaktörü

 

GÖRAN GREIDER, Yazar, Kanaat Önderi ve Dala Demokraten gazetesi Şef Redaktörü

 

ERIK HALKJAER, Sınırsız Gazeteciler Başkanı

 

ALEX HARIDI, İsveç Drama Oyuncuları Sendikası Başkanı

 

ULRIKA HYLLERT, Gazeteciler Sendikası Başkanı

 

LISA IRENIUS, Svenska Dagbladet gazetesi Kültür Şefi

 

LISA NILSSON, Müzisyen/Artist

 

ÖZZ NUJEN, Oyuncu/Sanatçı

 

KARIN OLSSON, Expressen gazetesi Yardımcı Şef Redaktörü ve Kültür Şefi

 

KARIN PETTERSON, Aftonbladet gazetesi Kültür Şefi

 

AGNETA PLEIJEL, Yazar

 

GRETHE ROTTBÖLL, İsveç Yazarlar Birliği Başkanı

 

BJÖRN WIMAN, Dagens Nyheter gazetesi Kültür Şefi"

 

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini kabul etmek için iki ülkeye bir grup gazeteci, yazar ve insan hakları aktivistinin isminin yer aldığı bir liste vermiş, listeden adı yazılı kişilerin Türkiye'ye iadesini istemişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha