• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İsviçre Yoğun Bakım Tıbbı Vakfı: İleri yaştakiler vasiyetlerini hazırlamalı

İsviçre Yoğun Bakım Tıbbı Vakfı: İleri yaştakiler vasiyetlerini hazırlamalı
0 0

Koronavirüs kaparsanız, nasıl bir tıbbi müdahale istiyorsunuz? İsviçre'de enfeksiyonlar keskin bir şekilde artarken tartışılan mesele bu.

26 Mart 2020 Perşembe 22:48

İsviçre Yoğun Bakım Tıbbı Vakfı, ileri yaştakilerin vasiyetlerini yazmaları ve yakınlarıyla hastalandıkları takdirde solunum cihazına bağlanıp, bağlanmamayı tartışmaları çağrısında bulundu.

 

Bu kulağa şoke edici gelebilir ancak ötanazi yapan Exit ve Dignitas'ın bulunduğu ülkede, bireylerin nasıl öleceklerine karar verme hakkı olduğu geniş bir şekilde kabul görüyor.

 

İsviçrelilerin üçte biri yaşarken vasiyetlerini yazdı, dolayısıyla yakınları ağır bir şekilde hastalanmaları ya da yaralanmaları halinde ne yapılmasını istediklerini biliyor.

 

İtalya'da yaşlıların, solunum cihazına bağlı bir şekilde yalnız öldüğü haberleri, İsviçre'de kaygı yarattı.

 

İsviçreli gerontolog Dr. Roland Kunz, istitastiklerin, başka sağlık sorunları olan yaşlı koronavirüs hastalarının solunum cihazına bağlandıklarında yaşama şanslarının çok az olduğunu söylüyor.

 

Kunz, bu yaştaki hastaların evlerinde bakılmayı isteme seçeneklerinin olması gerektiğini ve mobil hafifletici bakım ekiplerinin mevcut olduğunu belirtti.

 

Ancak burada bu tartışmaya herkes olumlu bakmıyor ve bazıları zaten zor geçen bir dönemde ileri yaştakiler üzerinde gereksiz bir baskı oluşturulduğunu düşünüyor.

 

Ancak İsviçreli doktorlar, bunun yoğun bakım ünitelerindeki yatakları gençlere vermek için yapılmadığı konusunda ısrarlı.

 

İsviçre'deki hasta sınıflandırma kuralları daha önceden belirlenmişti: yatak sayısından çok hasta varsa, doktorlar kimin daha çok yaşama şansı olduğuna bakarak karar verecek.

 

Ancak yaşlıların, ne tür tedavi istediklerini belirleme şansı olmaları gerektiğini söylüyorlar.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha