• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İtalya: Fransa Afrika’yı sömürmeseydi zengin ülkeler arasında olamazdı

İtalya: Fransa Afrika’yı sömürmeseydi zengin ülkeler arasında olamazdı
0 0

Komşu ülkeler İtalya ile Fransa arasında bir süredir devam eden diplomatik kriz Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio'nun açıklamalarıyla yeni bir boyut kazandı.

21 Ocak 2019 Pazartesi 22:35

İtalya'da hükümet ortaklarından sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketinin (M5S) lideri ve Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio, "Afrika'yı sömürmekle" suçladığı Fransa'nın Avrupa Birliği tarafından cezalandırılmasını istedi.

 

Fransız hükümetini sert sözlerle hedef alan Di Maio, "Eğer bugün Avrupa'ya gelmek için ülkelerini terk eden insanlar varsa bunun sorumlusu başta Fransa olmak üzere halen Afrika kıtasını sömürmeye devam eden Avrupa ülkeleridir" ifadelerini kullandı.

 

Avrupa Birliği'nin, Afrika'yı fakirleştiren Fransa gibi devletleri cezalandırması gerektiğini belirten Di Maio, "Bu insanların kendi ülkelerinde yaşamlarını sürdürmesi gerekirken, Akdeniz sularında hayatlarını kaybediyorlar" dedi.

 

Afrika'da eski Fransız sömürgelerinde kullanılan ortak para birimi CFA Frangı'nın Fransa tarafından basıldığını hatırlatan Di Maio, "Fransız hazinesi tarafından garanti edilen bu para, Fransa'nın kamu borcunun ödenmesine katkı sağlıyor" iddiasında bulundu.

 

'Afrika olmasaydı Fransız ekonomisi bu kadar gelişemezdi'

 

İtalyan bakan, "Eğer Fransa Afrika ülkelerini sömürmeseydi, dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alamazdı. Bugün en fazla 15’nci ekonomi olurdu" diye konuştu.

 

Di Maio İtalyan hükümetinin gelecek haftalarda, Afrika'yı sömürmekle suçladığı ülkelerin cezalandırılması için AB'de girişmde bulunacağını açıkladı.

 

Fransa ile İtalya arasındaki kriz nasıl başladı?

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, haziran ayında yaptığı bir konuşmada, isim vermeden İtalya hükümetini hedef alarak Avrupa'da popülist siyaset yapanları "Bunları bir cüzzamlı gibi yayılırken görüyorsunuz, Avrupa'nın her yerinde biraz varlar. Tekrar ortaya çıkmalarının imkansız olarak görüldüğü ülkelerde bile" diye eleştirmişti.

 

Macron'un sözlerini 'saldırganca' ve 'münasebetsiz' şeklinde niteleyen Di Maio "Gerçek cüzzamlılar AB'nin iki yüzlüleridir." demişti.

 

İtalya'dan Fransa'daki 'sarı yelekliler'e destek

 

Daha sonra Di Maio, Fransa’daki Sarı Yelekliler'e hitaben "Sizinki, bizim 5 Yıldız Hareketini ve 4 Ekim 2009'dan itibaren milyonlarca İtalyanı canlandıran aynı ruh. Yeni bir Avrupa doğuyor. Sarı Yelekliler doğrudan demokrasinin Avrupası" ifadelerini kullanmıştı.

 

İtalyan hükümetini hedef alan Fransız Bakan Marlene Schiappa ise son yılların en şiddetli sarı yelekliler eyleminin arkasında "dış güçlerin" olabileceğini iddia etmişti.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - HÜSEYİN KOYUNCU

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha