• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İtalyan Bakan, Cenova'da çöken köprüyü işleten şirketin yöneticilerinin istifasını istedi

İtalyan Bakan, Cenova'da çöken köprüyü işleten şirketin yöneticilerinin istifasını istedi
0 0

İtalya Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli en az 38 kişinin yaşamına mal olan Cenova kentindeki Morandi köprüsünün çökmenin ardından, köprüyü işleten 'Autostrade per l'Italia'nın üst düzey yöneticilerinin istifa etmesini istedi.

15 Ağustos 2018 Çarşamba 11:44

Facebook'tan açıklama yapan Bakan Toninelli, Morandi Köprüsü'nü işleten Atlantia grubuna bağlı olan Autostrade per l'Italia şirketine yönelik çok sert açıklamalarda bulundu.

 

'MEDENİ BİR ÜLKEDE KÖPRÜ ÇÖKMESİ NEDENİYLE ÖLEMEZSİNİZ'

 

"Medeni bir ülkede köprü çökmesi nedeniyle ölemezsiniz" diyen Bakan Toninelli "İlk olarak Autostrade per l'Italıa'nın üst düzey yöneticileri istifa etmeli" dedi.

 

Bakan Toninelli ayrıca Facebook'tan yaptığı açıklamada  "Eğer onlar otoyollarımızı idare etmeyi beceremiyorsa, devlet bunu yapar" ifadelerine de yer verdi.

 

Morandi Köprüsü 1960'lı yıllarda Cenova'yı Fransa sınırına bağlayan paralı A10 otoyolu üzerine inşa edilmişti.

 

BAKAN, ŞİRKETİN İMTİYAZLARININ İPTAL EDİLMESİNE BAŞLANMASI TALİMATINI VERDİ

 

İtalyan hükümeti ayrıca Autostrade per l'Italia'nın Morandi Köprüsü de dahil otoyolların idaresi konusunda tanınan imtiyazları da iptal etmeyi ve şirkete para cezası vermeyi düşünüyor. 

 

Devlet televizyonu RAI 1'e konuşan Toninelli "Autostrade per l'Italia bu altyapının idaresini düzenleyen kontrattaki yükümlülüklerine uymayı beceremedi. Bakanlığıma bu şirketlerin imtiyazlarının iptal edilmesi ve kontratta belirtildiği üzere 150 milyon euro'ya kadar olabilecek yaptırımlar uygulanması konularındaki tüm işlemleri başlatma yetkisini verdim" diye konuştu.

 

Atlantia ve Autostrade per l'Italia'dan ise henüz bir açıklama yapılmadı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha