• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İtalyan hükümeti, doğal gaz ve elektrik zammının halka yansımaması için 3 milyar euro destek verecek

İtalyan hükümeti, doğal gaz ve elektrik zammının halka yansımaması için 3 milyar euro destek verecek
0 0

İtalya'da hükümet, elektrik ve doğal gazın ileriki aylarda yüzde 30-40 oranında zamlanacağını öngörmesi sonrası fiyat artışının halkın faturalarına yansımaması için 3 milyar euro ödenek ayırdığını duyurdu.

24 Eylül 2021 Cuma 18:29

İtalya Başbakanı Mario Draghi perşembe günü yaptığı açıklamada enerji fiyatlarındaki artış sebebiyle hükümet olarak önlem alacaklarını belirterek, önceliklerinin yardıma muhtaç ve yoksul kesim olacağını söyledi.

 

Draghi, önümüzdeki güz mevsiminde elektriğin birim fiyatının yüzde 40, doğal gazın da yüzde 30 oranında zamlanabileceğini belirterek, "Bu sebeple yılın son çeyreğindeki enerji faturalarına hükümet olarak el atacağız. Son çeyrekte halkın tüm kesimine ait doğal gaz faturalarını devlet karşılayacak. Yardıma muhtaç ailelerin ve küçük şirketlerin elektrik faturalarını da yine hükümet ödeyecek." diye konuştu.

 

Draghi, Roma hükümeti olarak haziran ayında enerji faturalarıyla ilgili 1.2 milyar euroluk bir destek sözü verdiklerini, 3 milyar euro ile birlikte son 1 sene içerisinde konuyla ilgili toplam devlet desteğinin 4.2 milyar euro'yu geçeceğini kaydetti.

 

"Devlet desteği az, tüketici vergileri de kaldırılmalı"

 

Söz konusu devlet desteğine rağmen İtalya'da bazı kesimler, gelen zamlara karşı verilecek mali desteğin yeterli olmayacağı görüşünde. Tüketici derneği Unione Nazionale Consumatori, zor durumdaki ailelere yapılacak yardımın yanı sıra, hükümetin tüketici vergilerini de kaldırması gerektiğini açıkladı.

 

İtalya, sürdürülebilir doğa dostu enerji kaynaklarının artırılması ve nükleer santrallerin kapatılması sonrası ülke genelinde enerji faturalarının artacağını öngörüyor.

 

İtalya'da haziran ayında elektrik ve doğal gaza yüzde 10 ila 15 zam geldi

 

Ülkenin enerji denetleme kurulu Arera'nın verilerine göre 2021 Haziran'dan bu yana İtalya'da elektriğin birim fiyatına yüzde 9.9, doğal gaza da yüzde 15.3 oranında zam yapıldı.

 

Roma hükümeti 2021'in son çeyreğindeyse ülke genelinde enerji faturalarının yüzde 20 oranında yükseleceğini öngörüyor.

 

İtalya kendi santrallerinde elektrik üretse de doğal gaz bakımından büyük oranda dışa bağımlı durumda. İtalya'da öncelikli enerji tüketiminin yüzde 40'ını doğal gaz oluşturuyor, bu oran Fransa'da yüzde 15 seviyesinde.

 

Avrupa'nın doğal gaz rezervleri alarm veriyor

 

Avrupa'da Covid-19 pandemisi sonrası yavaşlayan ülke ekonomileri toparlama sürecine girerken, yükselen elektrik fiyatları ve azalan doğal gaz rezervleri kış mevsimi yaklaşırken hükümetleri endişelendiriyor.

 

Avrupa Komisyonu çarşamba günü yaptığı açıklamada, küresel bir enerji krizinin etkileriyle başa çıkmak için "kısa vadeli geçici önlemler" almaya hazır olduğunu açıklamıştı.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - KEREM CONGAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha