• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Japonya’da fikir özgürlüğü sergisi sansürlendi

Japonya’da fikir özgürlüğü sergisi sansürlendi
0 0

Japonya’nın Nagoya kentinde düzenlenen Aichi Trienali’nde ifade özgürlüğü ve sansürü konu alan After ‘Freedom of Expression?’ (İfade Özgürlüğünden Sonra?) adlı sergiye sansür uygulandı.

7 Ağustos 2019 Çarşamba 23:45

Japonya’da sansür uygulanan, müzelerde sergilenmeyen eserleri içeren sergi, Güney Koreli iki sanatçı Kim Seo-kyung ve Kim Eun-sung’un imzasını taşıyan ‘Statute of Peace’ (Barış Heykeli) adlı heykel nedeniyle kapatıldı.

 

Tartışma konusu olan eser, ‘ianfu’ olarak bilinen, 2’nci Dünya Savaşı sırasında Japon Ordusu tarafından kaçırılıp seks işçiliğine zorlanan kadınları simgeleyen 2011 tarihli bir kadın heykeli.

 

Organizatörlere yönelik tehditler, geçen perşembe açılan serginin açılıştan üç gün sonra kapatılmasına neden oldu. Faksla gönderilen isimsiz bir tehdit mesajında, “Orayı ateşe veririz” ifadelerinin yer alması, Kyoto kentinde, iki hafta önce kundaklanan, 33 kişinin öldüğü animasyon stüdyosundaki yangınla bağdaştırıldı.

 

Trienalin müdürü ve organizasyon komitesinin başkanı Hideaki Omura güvenliğin öncelikli olduğunu söylerken serginin küratörleri, “Savaş sonrası dönemde Japonya’da tanık olduğumuz en kötü sansür örneği” yorumunu yaptı.

 

Sergide işleri yer alan sanatçılar ise serginin kapatılmasının doğru olmadığını, daha geniş güvenlik önlemleri alınarak sorunun çözülebileceğini savundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha