• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Japonya’da sistem çocuğuna tecavüz eden babaları serbest bırakıyor: Kadınlar ayakta

Japonya’da sistem çocuğuna tecavüz eden babaları serbest bırakıyor: Kadınlar ayakta
0 0

Japonya’da kızına uzun yıllar cinsel istismarda bulunmuş bir babanın mahkeme tarafından ‘kurbanın karşı koymamasının nedeninin belirsiz olduğu’ gerekçesiyle serbest bırakılması kadınları ayağı kaldırdı. Bugün 20 kentte gösteri var.

11 Eylül 2019 Çarşamba 13:20

Kadın hakları konusunda sıklıkla eleştirilen Japonya’da cinsel saldırılara ilişkin ‘eski’ kanunların cezasız bıraktığı vakalar nedeniyle kadın örgütleri bu yıl altıncı kez ‘Flower Demo’ denen bir gösteri düzenliyor.

 

Son olarak kızına 13 yaşından 19 yaşına kadar cinsel istismarda bulunduğu, kızı karşı koyduğunda şiddet uyguladığı saptanan bir babanın ‘yasalar gereği aşırı güç kullanımının kanıtlanamaması veya çok büyük bir tehdit olduğunun kanıtlanamaması veya kurbanın tamamen hareket edemez durumda olduğu kanıtlanamaması sonucu’ serbest bırakılması kadın örgütlerini ayağa kaldırdı.

 

Mahkeme ensest davasında kızın ‘rızası dışında’ babası tarafından ilişkiye zorlandığını ve bu tekrarlanan durumdan dolayı psikolojik olarak babası tarafından zaptedildiğini kabul etti fakat ‘kızın karşı koyamamasının nedeni belirsiz olduğu için‘ baba suçlamalardan beraat ettirildi.

 

Mahkemenin kararı temyize götürülecek.

 

Kadın hakları savunucuları Adalet Bakanlığı’na hitaben yazılan ve ‘rıza olmadan yaşanan her türlü cinsel ilişkinin tecavüz sayılması gerektiğini talep eden’ dilekçe kısa sürede 47 bin kişi tarafından imzalandı.

 

Avukatlar ve aktivistler Japonya’nın 100 yıldan eski ceza kanunun cinsel istismar ve tecavüz kurbanlarını koruyamadığını savunuyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha