• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Japonya Eğitim Bakanlığı'ndan tüm tıp fakültelerine ayrımcılığı soruşturma talimatı

Japonya Eğitim Bakanlığı'ndan tüm tıp fakültelerine ayrımcılığı soruşturma talimatı
0 0

Eğitim Bakanı Yoşimasa Hayaşi, basına yaptığı açıklamada, Tokyo Tıp Üniversitesi'nin sınav sonuçlarını değiştirmesinin, 'üniversitelere duyulan güveni sarsan son derece uygunsuz ve ciddi bir mesele' olduğunu söyledi.

10 Ağustos 2018 Cuma 16:51

Japonya Eğitim Bakanlığı, Tokyo Tıp Üniversitesi'nin, aile kurduktan sonra işi bırakıkları gerekçesiyle kadın doktor adaylarının sınav sonuçlarını değiştirdiği iddialarını kabul etmesinin ardından diğer tıp fakültelerindeki giriş sınavlarıyla ilgili olarak da inceleme başlattı.

 

Kyodo ajansının haberine göre, Eğitim Bakanı Yoşimasa Hayaşi, basına yaptığı açıklamada, Tokyo Tıp Üniversitesi'nin sınav sonuçlarını değiştirmesinin, 'üniversitelere duyulan güveni sarsan son derece uygunsuz ve ciddi bir mesele' olduğunu söyledi.

 

Diğer üniversitelerin de benzer bir hataya düşmüş olabileceğini belirten Hayaşi, "Her üniversitenin Bakanlık anketine içtenlikle cevap vermesini istiyorum" dedi.

 

TIP FAKÜLTELERİNE 24 AĞUSTOSA KADAR MÜHLET VERİLDİ

 

Bakanlık, 81 üniversiteye gönderilen soru listesiyle, son 6 yıl boyunca tıp fakültelerine giriş sınavlarında başarılı olan ve fakültelere kabul edilen tüm adayların cinsiyetleri ve yaşlarıyla ilgi bilgi vermelerini istedi.

 

Diğer yandan, Tokyo Tıp Üniversitesi çalışanlarının yönetmeliğe uyup uymadığını inceleyecek uzmanlardan oluşan bir ekip kurulacağının da altı çizildi.

 

Üniversitelerin, yanıtları 24 Ağustos'a kadar sunmaları gerekiyor. Nihai raporun ise en erken eylülde açıklanması bekleniyor.

 

Tokyo Tıp Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, iç soruşturmanın, giriş sınavlarında 10 yılı aşkın süre boyunca kadın adayların dışarıda tutulması ve daha fazla erkeğin doktor olmasının önünün açılması için notların sistematik olarak değiştirildiğini ortaya koyduğu bildirilmişti.

 

Fakülte ayrıca, bağışta bulunan 19 öğrencinin notlarının yükseltildiğini de kabul etmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha