• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Katar istihbarat raporunda: İran'ın saldırılarından haberdardı, müttefiklere bildirmedi

Katar istihbarat raporunda: İran'ın saldırılarından haberdardı, müttefiklere bildirmedi
0 0

Katar’ın geçtiğimiz mayıs ayında Umman Körfezi’nde İran tarafından dört ticari gemiye yapılan saldırıdan önceden haberdar olduğu ancak müttefikleri ABD, Fransa ve İngiltere’yi bilgilendirmediği öne sürüldü. 

17 Kasım 2019 Pazar 14:22

Amerikan Fox News’in Batılı bir istihbarat raporuna dayandırdığı haberine göre İran, iki Suudi, bir Norveç ve bir Birleşik Arap Emirlikleri tankerine 12 Mayıs’ta, Hint Okyanusu ile Hürmüz Boğazı’nın kesişme noktasında yer alan Fuceyra Limanı yakınlarında saldırı düzenledi. 

 

Fox News ele geçirdiğini öne sürdüğü haberinde, ‘Saldırıyı İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Deniz ünitesinin düzenlediğini ortaya koyan güvenilir istihbarat raporuna göre İran sivil yönetimi unsurları ve Katar Devleti Devrim Muhafızlarının faaliyetlerinden haberdardı.’ deniyor. 

 

Fox’un ulaştığı Amerikan Savunma Bakanlığı sözcüsü, istihbarat raporları ile ilgili konuları konuşmadıklarını söyledi. 

 

Fransız Senatosu üyesi Nathalie Goulet, istihbarat raporu karşısında oldukça endişelendiğini belirtti. Avrupa’daki cihatçı yapılanmaları araştıran komisyonun öncü isimlerinden ve NATO’ya terör finansmanları konusunda bir rapor yazan Goulet, bu istihbarat raporunun Fransız yetkililere de iletildiğini ifade etti. 

 

ABD ve İngiltere’nin yoğun bir askeri varlığının bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nde Fransa da Abu Dabi’de bir deniz üssüne sahip. Aynı zamanda Katar’daki El Udeyd askeri üssü ise ABD’nin Ortadoğu’daki en büyük üssü durumunda. 

 

Bölgede Katar, İran ile en yakın ilişkilere sahip ülke durumunda. 

 

İngiliz Parlamenter Ian Paisley de istihbarat raporunun alarm verici olduğunu ve İngiliz hükümeti tarafından acilen araştırılması gerektiğini açıkladı. Paisley raporun doğru olması durumunda bölgedeki ittifaklarının ciddi bir şekilde sorgulanması gerekeceğini ifade etti. 

 

Trump’ın önceki Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran dini yönetiminin Mayıs ayındaki saldırıyı gerçekleştiridğini öne sürmüştü. 

 

Katar’la ilgili iddialar, ABD-Katar ilişkilerinin hassas bir dönemde olduğu sırada ortaya çıktı. Katar daha önce de radikal terör gruplarını desteklemekle suçlanmıştı. 

 

2014 yılında Alman Gelişim Bakanı Gerd Müller, Katar’ın terör gruplarını desteklediğini öne sürmüştü. Müller, ‘IŞİD güçlerini kimin silahlandırdığını, kimin finanse ettiğini sormalısınız. Burada anahtar ülke Katar ve biz bu ülke ile nasıl anlaşmalar yapıyoruz.’ demişti. 

 

2017’den beri Suudi Arabistan liderliğindeki Körfez ülkeleri Katar’a abluka uyguluyar ve Katar uçakları ile gemilerinin kendi hava ve kara sularını kullanmalarına izin vermiyor. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha