• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kenya'nın başkenti Nairobi'deki Eş Şebab saldırısında ölenlerin sayısı 21'e yükseldi

Kenya'nın başkenti Nairobi'deki Eş Şebab saldırısında ölenlerin sayısı 21'e yükseldi
0 0

Kenya hükümeti, Somalili militanların başkent Nairobide'ki lüks bir otel ve iş merkezinin bulunduğu komplekse yönelik saldırısında saldırısı sonucu en az 21 kişinin öldüğünü doğruladı.

17 Ocak 2019 Perşembe 13:22

Saldırıdan yüzlerce kişi kaçmaya çalışırken, Kenya Kızılhaçı 28 yaralının hastanelere yatırdıldığını ve 19 kişinin de hala kayıp olduğunu açıkladı.

 

19 saatlik bir operasyonla sona erdirilen saldırının sorumluluğunu Somali merkezli radikal İslamcı örgüt Eş Şebab üstlendi. Örgütün askeri operasyonlar sözcüsü Abdiasis Abu Musab, "Nairobi'deki saldırının arkasında biz varız" dedi.

 

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta saldırıyı düzenleyen 5 cihatçının öldürüldüklerini açıkladı. Kenyatta, "Bu menfur saldırının para aktarma, planlama ve yürütme aşamalarında olan her bir kişiyi arayıp bulacağız" dedi.

 

Kenya Emniyet Müdürü Joseph Boinnet, saatler süren kurtarma operasyonunun ardından, binanın içindeki sivillerin tamamının çıktığını ve binaların tamamen güvenlik altına alındığını duyurmuştu.

 

Saldırının ardından polis, DusitD2 Oteli'ni ve çevresini kordon altına almıştı. Saldırı sırasında bazı çalışanlar ofislerin camlarına tırmanırken bazıları da masalarının altına saklanmıştı.

 

Kenya, Eş Şebab'la savaşmak için Somali'ye asker yolladığı Ekim 2011'den bu yana Eş Şebab'ın saldırılarına hedef oluyor.

 

Eş Şebab'ın 2013 yılında Nairobi'de bir alışveriş merkezinde düzenlediği saldırıda da 60'dan fazla kişi ölmüştü.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha