• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kolombiya'da 21 kişinin öldüğü saldırı sonrası ulusal yas ilan edildi

Kolombiya'da 21 kişinin öldüğü saldırı sonrası ulusal yas ilan edildi
0 0

Kolombiya'nın başkenti Bogota'da bir polis akademisine yönelik bombalı saldırıda en az 21 kişi öldü, 68 kişi yaralandı. Ülkede 3 gün ulusal yas ilan edildi.

18 Ocak 2019 Cuma 18:36

Yetkililer, bomba yüklü bir aracın infilak etttiğini, saldırının son 16 yıldır Bogota'da düzenlenenlerin en büyüğü olduğunu söylüyor.

 

Kolombiya Savunma Bakanlığı, Bogota'nın güneyindeki General Francisco de Paula Sandander adlı polis okulunda bir terfi töreni sırasında düzenlenen saldırıda 80 kilogram patlayıcı kullanıldığını açıkladı.

 

Patlayıcıların bulunduğu aracın polis akademisinin girişinde güvenlik noktasında durdurulduğu ancak o sırada gaza basarak hızla bina avlusuna giren aracın bir duvara çarparak infilak ettiği anlaşılıyor.

 

Ölenler arasında saldırgan da var.

 

Yaralılardan 10'unun hastanede tedavileri sürüyor.

 

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Tüm Kolombiyalılar terörü lanetliyor, teröre karşı mücadelede hepimiz birlik içindeyiz" dedi.

 

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı ama Kolombiya Başsavcısı Nestor Humberto Martinez, ölen saldırganın 57 yaşındaki Jose Aldemar Rojas Rodriguez olduğunu açıkladı.

 

Başsavcı saldırıda kullanılan aracın son olarak Temmuz ayında Venezuela sınırında Marksist Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) gerillalarının güçlü olduğu bir bölgede kontrolden geçtiğini de söyledi.

 

Saldırganın poliste daha önce bir sabıka kaydı bulunmadığı ve yine ELN'nin güçlü olduğu bölgede yaşadığı da açıklandı.

 

Ancak şu ana kadar ELN ile saldırgan, kullandığı araç ya da patlayıcı arasında bir bağ bulunmadığı belirtiliyor.

 

Kolombiya'daki barış süreci ne durumda?

 

Kolombiya'da hükümet güçleri ve müttefiki milisler ile sol görüşlü gerilla örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasındaki savaşın devam ettiği onlarca yıl boyunca bombalı saldırılar gündelik olaylar haline gelmişti.

 

Fakat ülke genelinde son 9 yıldır bu çapta bir saldırı yaşanmadı.

 

FARC, 2016 yılının Kasım ayında hükümetle bir barış anlaşması imzalayarak aynı isimde yasal bir siyasi partiye dönüştü. Partinin lideri Pastor Alape Twitter hesabından son saldırıyı kınadı.

 

Alape bunun "çatışmadan siyasi bir çıkış bulunmasını sabote eden bir provokasyon" olduğunu yazdı ve bunun arkasında hükümet ile daha küçük bir gerilla örgütü olan ELN arasındaki barış görüşmelerini çıkmaza sokmak isteyenlerin bulunduğunu söyledi.

 

Hükümet ile ELN arasındaki barış görüşmeleri Juan Manuel Santos liderliğindeki hükümet sırasında kilitlenmiş daha sonra iktidara gelen sertlik yanlısı İvan Duque liderliğindeki yeni hükümet de görüşmelere geri dönmemişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha