• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kommersant: PYD Moskova'da temsilcilik açabilir

Kommersant: PYD Moskova'da temsilcilik açabilir
0 0

Kommersant gazetesi, PYD'nin Moskova'da resmi bir temsilcilik açabileceğini bu konuda girişimler olduğunu yazdı.

23 Ekim 2015 Cuma 11:15
Gazetenin haberinde, Suriye'nin kuzeyinde büyük bir alanda etkin olan PYD liderlerinin resmi temsilcilikle ilgili görüşmeler için yarın Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geleceği ifade edildi.

PYD'nin Moskova'da temsilcilik açmak istemesinin nedeninin, IŞİD'le mücadelede Moskova ile işbirliğini güçlendirmek olduğu belirtildi.

'TÜRKİYE SERT TEPKİ VEREBİLİR'

Bu arada Kommersant'ta PYD'nin Rusya'da temsilcilik açmasının Türkiye'nin 'sert tepkisine' neden olabileceği, bunun da Moskova ile Ankara arasındaki ilişkilerin gerilmesine yol açabileceği belirtildi.

Daha önce Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığında, Türk yetkililerin kendisine, Rusya'nın PYD ile olan temaslarından Ankara'da duyulan endişeyi ilettiği belirtilmişti.

Karlov, RİA Novosti haber ajansına görüşmenin içeriğine dair verdiği demeçte, ''Türkiye ile Suriye'deki güçlere silah yardımı yapıp yapmadığımızı görüşmedik. Zira Suriyeli Kürt güçlere böyle bir yardım yapmıyoruz'' demişti.

PYD: YAKINLAŞMAMIZA YARDIM EDECEK

Diğer taraftan Interfax haber ajansına konuşan PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah da Moskova'da temsilcilik açmak istediklerini doğruladı. Abdullah Moskova'da temsilcilik açmalarının, "Rusya ile Suriyeli Kürt güçlerin pozisyonlarının birbirine yaklaşmasına ve herhangi bir konuda daha etkili çözüm bulunabilmesine" yardımcı olacağını söyledi.

Bununla birlikte temsilciliğin açılış tarihinin belli olmadığını söyleyen Abdullah, ''Ancak hazırlık çalışmalarının tamamlanmasının ardından temsilciliği açacağımızı ilan edebiliriz'' dedi.


0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha