• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Koronavirüs (Covid-19): Dünyada son durum ne, hangi ülkelerde görüldü?

Koronavirüs (Covid-19): Dünyada son durum ne, hangi ülkelerde görüldü?
0 0

Avrupa'da yeni koronavirüs Covid-19 vakasının görüldüğü ülkelerin sayısı artıyor. Vakaların da doğrudan İtalya'daki salgınla bağlantılı olduğu görülüyor.

26 Şubat 2020 Çarşamba 12:34

Avusturya, Hırvatistan ve İsviçre ve Kuzey Afrika'da da Cezayir, ülkelerinde görülen vakaların İtalya'ya seyahat eden kişilerden kaynaklandığını söyledi.

 

Koronavirüs testinin pozitif çıktığı ilk Latin Amerika ülkesi ise Brezilya oldu. Virüsü kapan Brezilyalının, İtalya'dan ülkeye uçtuğu belirtildi.

 

Koronavirüsün Avrupa'da en etkili olduğu ülke olan İtalya'da 300'den fazla vaka görüldü, 11 kişi de virüs nedeniyle öldü.

 

Ama İtalya'nın komşuları, 'orantısız bir önlem' olacağı gerekçesiyle sınırları kapatmıyor.

 

Salı günü toplanan Fransa, Almanya, İtalya Sağlık Bakanları ile Avrupa Komisyonu yetkilileri sınırların açık tutulacağını söyledi.

 

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza "Sınırlara saygı duymayan bir virüsten bahsediyoruz" dedi.

 

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da komşuların durumu 'çok, hem de çok ciddiye aldıklarını' ifade etti.

 

İngiltere'de, tatillerini İtalya'nın kuzeyinde geçirip ülkeye dönen öğrenciler evlerine gönderildi. Hükümet, seyahat edenler için yeni yönetmelik hazırlıyor.

 

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock İtalya'dan uçuşları durdurma planları olmadığını söyledi. Hancock, "İtalya'ya bakın, Çin'den tüm uçuşları durdurdular ama şimdi Avrupa'da virüsten en kötü etkilenen ülke yine İtalya" dedi.

 

Avrupa'da son durum ne?

 

Avusturya: Inssbruck 'ta yaşayan genç bir İtalyan çiftte koronavirüs olduğu tespit edildi. Gençlerden biri kapatılan otelde çalışıyordu.

 

İsviçre: İtalya sınırındaki Ticino'da yaşayan 70li yaşlarında bir kişinin 15 Şubat'ta Milano'da virüse yakalandığı şimdi karantina altında tutulduğu bildirildi

 

Hırvatistan: İtalya'dan kısa bir süre önce Hırvatistan'a dönen bir erkek, Balkanlarda virüse yakalandığı tespit edilen ilk kişi oldu

 

İspanya: İtalya'nın kuzeyinden Barcelona'ya dönen bir kadın, ülkedeki ilk koronavirüs vakası oldu

 

Fransa ve Almanya: Kısa bir süre önce İtalya'ya gidip ülkelerine dönenler arasında yeni vakalar olduğu bildirildi

 

Dünya genelinde durum ne?

 

Çin'de koronavirüs bulaşanların sayısı 78 bini aşarken, virüsten ölenlerin sayısı 2.715 oldu. Ama enfeksiyonun yayılma hızında düşüş olduğu belirtiliyor. Dikkatler ülkeler arası geçişlere odaklandı.

 

Çin'den sonra en fazla vakanın görüldüğü üç ülke sırasıyla Güney Kore, İtalya ve İran oldu.

 

Güney Kore'de 1100 koronavirüs vakası teşhis edildi, 11 kişi virüsten dolayı öldü.

 

İtalya'da vaka sayısı 300'ü aşarken, ölü sayısı 11'e ulaştı.

 

İran'da 100'e yakın kişide koronavirüs görüldüğü açıklandı, ama rakamın çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Virüsün İran Sağlık Bakanı yardımcısına da bulaşmış olması salgının hızla yayıldığına işaret ediyor. Resmi rakamlara göre ölü sayısı 16.

 

Brezilya'da, kısa bir süre önce İtalya'ya gidip ülkeye dönen 61 yaşındaki bir erkekteki ilk test sonuçlarının pozitif çıktığı bildirildi. Sao Paulo'da yaşayan kişiye nihai tanı konulabilmesi için bir test daha yapılacağı belirtildi.

 

İsmi paylaşılmayan kişinin İtalya'da bulunduğu tarihlerin karnaval dönemine denk geldiği, dolayısıyla virüsün çok daha fazla kişiye bulaşmış olabileceği ifade ediliyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü'nün Başkanı, Çin dışındaki vakalardaki ani artışın 'kaygı verici' olduğunu söyledi.

 

Salgının pandemiye dönüşebileceği uyarıları da yapılıyor.

 

ABD Başkanı Mike Pompeo da tüm dünyaya seslenip 'koronavirüsle ilgili gerçeğin söylenmesi' çağrısında bulundu. Pompeo, İran'ın salgınla ilgili 'hayati ayrıntıları saklamış olabileceğine' dair kaygılar olduğunu ifade etti.

 

Londra King's College Üniversitesi'nden Dr. Nathalie MacDermott da İran'ın yeterli bilgilendirmeyi yapmadığı endişlesini dile getirdi.

 

Dr. MacDermott, bildirilen ölümlerin en çok yaşlılarda görüldüğünü söyledi ve "Buzdağının yalnızca görünen yüzünü duyuyor ve altındaki büyük kütleyi kaçırıyor gibiyiz. Sağlığı yerinde olmayan gençler olabilir" dedi.

 

Türkiye, Afganistan, Bahreyn, Irak ve Umman, İran'a seyahat sınırlandırması uyguluyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha