• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kosova ordusu kurulmasına NATO'dan tepki: Kosova'daki varlığımızı yeniden gözden geçireceğiz

Kosova ordusu kurulmasına NATO'dan tepki: Kosova'daki varlığımızı yeniden gözden geçireceğiz
0 0

"Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) orduya dönüştürülmesi kararı sadece Kosova'nın vereceği bir karar ancak bu dönüşümün zamanlamasının kötü olduğunu açık bir şekilde dile getirdik"

14 Aralık 2018 Cuma 16:33

Kosova Parlamentosu'nun Kosova Güvenlik Gücü'nü (FSK)kalıcı orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarısını kabul etmesi sonrası yazılı bir açıklama yayınlayan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, FSK'nin orduya dönüşmesi sonrasında NATO'nun Kosova'daki varlığını yeniden gözden geçireceği vurguladı

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kosova Parlamentosu'nun, Kosova Güvenlik Gücü'nü (FSK) kalıcı orduya dönüştürmesi ve FSK Bakanlığı'nın da savunma bakanlığına dönüştürülmesini öngören yasa tasarısının kabul edilmesi sonrası yaptığı açıklamada, "NATO Kosova'daki rolünü yeniden gözden geçirecek" uyarısında bulundu.

 

FSK'nin orduya dönüştürülmesi kararının NATO'nun dile getirdiği endişelere rağmen alınmasının üzücü olduğunu belirten Stoltenberg, 5 bin kişilik bir profesyonel ordunun kurulması kararının birçok Kosovalı Arnavut tarafından devlet olma yolunda atılan bir adım olarak algılandığı vurguladı.

 

'ZAMANLAMASI KÖTÜYDÜ'

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı yazılı açıklamada "Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) orduya dönüştürülmesi kararı sadece Kosova'nın vereceği bir karar ancak bu dönüşümün zamanlamasının kötü olduğunu açık bir şekilde dile getirdik" ifadesini kullandı.

 

'NATO, KOSOVA'DAKİ VARLIĞINI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRECEK'

 

NATO'nun önderlik ettiği barışı koruma güçleri, 1998-99 yılları arasında yaşanan kanlı savaş sonrasında Sırbistan'ın Kosova'yı terk etmesinden beri bölgeyi korumakta ancak Stoltenberg bu durumun yeniden gözden geçirileceğinin altını çizdiği konuşmasında, "NATO, şu anda görevde bulunan Kosova Güvenlik Gücü'nün gelişimini desteklemektedir. FSK'nin yetkilerindeki değişiklik sonrasında NATO Konseyi, NATO'nun Kosova Güvenlik Gücü'ne karşı olan yükümlülüklerinin seviyesi yeniden gözden geçirecek" dedi.

 

Stoltenberg, NATO'nun Kosova Barış Gücü (KFOR) yoluyla Kosova'nın güvenliğine katkı sağlamaya devam etmekte kararlı olduğuna dikkati çekerek, tüm taraflara gerginliği artırmama çağrısında bulundu.

 

Tüm sorumluluk sahibi politik aktörleri karşılıklı diyaloga davet eden Stoltenberg, "Tüm taraflar bugün alınan kararın bölgedeki gerilimi arttırmayacağından emin olmalıdır" açıklamasında bulundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha