• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kuzey Kore liderinin kız kardeşinden Güney Kore'ye mesaj: Düşmanca politikalara son verirseniz, müzakere yapabiliriz

Kuzey Kore liderinin kız kardeşinden Güney Kore'ye mesaj: Düşmanca politikalara son verirseniz, müzakere yapabiliriz
0 0

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'unkız kardeşi Kim Yo-jong,"düşmanca politikalarına son verdiği takdirde" Güney Kore ile yeniden müzakere yapabileceklerini söyledi.

24 Eylül 2021 Cuma 16:52

Kim Yo-jong, etkili bir siyasi kişi olarak bilinse de böylece daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde diplomasi sahnesine çıkmış oldu.

 

Kore Yarımadası'nı ikiye bölen savaş 1953 yılında bir ateşkes anlaşması ile sona ermiş ama Güney Kore ve Kuzey Kore arasıda bir barış anlaşması imzalanmamıştı.

 

Teknik olarak bu yüzden hala savaş halinde sayılan iki ülke arasındaki ilişkiler zaman zaman gerginleşiyor.

 

Müzakerelere yeniden başlama teklifi ise Güney Kore'den gelmişti.

 

Bu hafta Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in; Kuzey Kore ve en önemli ekonomik partneri Çin'e, savaşın resmen sona erdiğini ilan etme ve yarımadada barışı tesis etme çağrısı yapmıştı.

 

Bu çağrı önce Kuzey Kore hükümetinin önde gelen bir bakanı tarafından "erken" denilerek reddedilmişti.

 

Fakat bugün devlet medyası aracılığıyla sürpriz bir açıklama yapan Kim Yo-jong, bunun "takdire şayan" bir fikir olduğunu söyledi.

 

Ancak Kim, Kuzey Kore'nin bu teklifi ancak Güney Kore "düşmanca politikalarına" son verirse müzakere edeceğini de ekledi:

 

"İki taraflı oynama hallerinden, mantıksız önyargılardan, kötü alışkanlıklardan ve bizim meşru müdafaa hakkımızı eleştirirken kendi davranışlarını haklı çıkarma şeklindeki düşmanca tutumdan vazgeçilmesi gerekiyor. Sadece, bu ön koşullar yerine getirildiğinde yüz yüze masaya oturmak ve savaşın sona erdiğini ilan etmek mümkün olacaktır."

 

Füze denemeleri ve tatbikatlar

 

Güney Kore bu ayın başlarında, Kuzey Kore'nin son füze denemesinden sadece birkaç saat sonra denizaltıdan fırlatılan ilk nükleer füze denemesini yaptı.

 

Kuzey Kore sık sık Güney Kore'nin ABD ile her yıl askeri tatbikatlar yapmasını eleştiriyor.

 

İki ülke arasındaki ilişkilerde, 2019 yılında, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki Pyongyang'ın nükleer silahlarından vazgeçmesi müzakerelerinin tıkanmasından bu yana olumlu bir gelişme olmadı.

 

Kuzey ile diyaloğu başkanlığının en önemli önceliği haline getiren Güney Kore lideri Moon, savaşın resmen son bulduğunun ilan edilmesinin Kuzey'i nükleer silahsızlanmaya teşvik edeceğini söylemişti.

 

Kuzey Kore ise öncelikle ülke ekonomisini felce uğratan yaptırımlara son verilmesi çağrısı yapmıştı.

 

Buna karşılık ABD de defalarca yaptırımların kaldırılması için önce Kuzey Kore'nin nükleer silahlarından vazgeçmesini şart koşmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha