• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Lavrov, ABD'de ajanlıkla suçlanan Butina hakkında konuştu: Aylardır işkence görüyor

Lavrov, ABD'de ajanlıkla suçlanan Butina hakkında konuştu: Aylardır işkence görüyor
0 0

"Tez zamanda eve dönmesi için her türlü çabayı göstereceğiz"

14 Aralık 2018 Cuma 16:32

ABD'de yüksek lisans eğitimini bitirmesinden kısa süre sonra Rusya adına ajanlık yaptığı suçlamasıyla tutuklanan Mariya Butina ile ilgili "Aylardır bir dizi işkenceye maruz bırakılıyor" değerlendirmesini yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Tez zamanda eve dönmesi için her türlü çabayı göstereceğiz" dedi.

 

Rusya adına ABD'de Cumhuriyetçi Parti ve Ulusal Tüfek Derneği'ne (NRA) sızığı iddia edilen ve hakkındaki suçlamalardan birini kabul ettiği bildirilen Mariya Butina ile ilgili Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Bu kadını anlıyorum, zor koşullar altında bulunuyor" dedi.

 

'İŞLEMEDİĞİ BİR SUÇU İTİRAFA ZORLAMAK İÇİN'

 

"Geceyarısı uykudan uyandırılarak zorla dolaştırılmak ve hücreye atılmak gibi işkence düzeyinde koşullara aylardır maruz kalıyor" açıklamasını getiren Lavrov "Bu eylemlerin amacı, Butina'nın yaşamını alt üst etmek ve işlemediği bir suçu itiraf etmeye zorlamak" dedi.

 

'EN KISA ZAMANDA SERBEST KALABİLMEK İÇİN ANLAŞTI'

 

Butina'nın haklarının tecelli etmesi ve en kısa sürede ülkesine dönmesi için her şeyi yapacaklarını söyleyen Lavrov, Butina'nın ABD yargısıyla yaptığı anlaşmanın Rus vatandaşının en kısa sürede serbest kalmasına yönelik olduğunu belirtti.

 

Dün Rus diplomatların Butina'yı ziyaret ettiğini aktaran Dışişleri Bakanı, "Butina, en azılı suçlular için uygulanan standart dışı koşullarda kalıyor. Genel koğuşa alınması için yeniden talepte bulunduk" bilgisini paylaştı.

 

FARA KAPSAMINDA KAYIT YAPTIRMAMAK MESELESİ

 

Rusya hükümetinin çıkarlarını desteklemek amacıyla ajanlık faaliyetleri yürüttüğü iddiasıyla 'yabancı ajan kanunu' (FARA) kapsamında tutuklanan 29 yaşındaki Mariya Butina hakkında dün 'ABD'ye zarar verme amacı taşıyan gizli bir komploda yer almaya' dair bir suçlamayı kabul ettiği haberi gelmişti.

 

'ABD'de kaydedilmemiş Rus ajan olarak yasadışı eylemlerde bulunmak için komplo kurmak' suçlamasını kabul ettiği bildirilen Butina'ya dair suçlamaların odağında 'ABD Adalet Bakanlığına ajan kaydı yaptırmamış olması' yatıyor.

 

MAKSİMUM 5 YIL HAPİS İSTENİYOR

 

Hakkında en fazla 5 yıl hapis-250 bin dolar para cezası talep edilen Butina'nın mahkumiyetin hemen ardından sınırdışı edilmesi yönünde beklenti var. 

 

Temmuzda suçlamaları reddetmiş olan, ama daha sonra savcılıkla anlaşma pazarlığına girdiği açıklanan genç kadının bundan sonraki duruşması 12 Şubat'ta görülecek.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha