• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Libya Konferansı: 5 artı 5 kişilik askeri komite oluşturulması için isimler verildi

Libya Konferansı: 5 artı 5 kişilik askeri komite oluşturulması için isimler verildi
0 0

Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilen Libya Konferansı'nda sonuç bildirgesi açıklandı.

19 Ocak 2020 Pazar 21:53

Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla Berlin'de düzenlenen uluslararası konferansı sona erdi. Konferans 4 saat sürdü.

 

Almanya Başbakanı Merkel, ateşkes ve amborgoya saygı duyulması gerektiğini söyledi.

 

Berlin'de gerçekleşen Libya Konferansı sona erdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel sonuç bildirgesini açıkladı. Merkel şunları söyledi:

 

"Ateşkes ve ambargoya saygı duyuacak. Sarrac ve Hafter'in burada olması önemliydi. 5 artı 5 kişilik askeri bir komitenin oluşması için isimler verildi"

 

BM Genel Sekreteri Gutteres, "Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik" açıklamasında bulundu.

 

Guterres, "Toplantıya katılan tüm taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulundu" dedi.

 

Erdoğan Almanya'dan ayrıldı

 

Liderler konferansın yapıldığı otelden ayrılmaya başladı.  İlk olarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson otelden ayrıldı. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin'deki temaslarını tamamlayarak özel uçak "TRK" ile TSİ 21.15'te Türkiye'ye hareket etti.

 

Erdoğan ile, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Berlin'den ayrıldı.

 

Guterres'ten "iç savaş" uyarısı

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres, "Burada aciliyet gerektiren bir husus için topladık. Libya'da kötüye gidiş sarmalının önüne geçmemiz lazım" diye konuştu. 

 

Gutteres, "Libya'da tüm ülkeyi saracak bir iç savaşı engellemek için şimdi acilen ve kararlı bir şekilde harekete geçmeliyiz" dedi.

 

Gutteres, sığınmacı merkezlerinde tutsak kalmış mülteci ve göçmenlerin de korkunç koşullar altında yaşadığına işaret ederek, "Bu korkunç durumun sürmesine izin veremeyiz" şeklinde konuştu.

 

Libya'nın yabancı aktörlerin de dahil olmasıyla birlikte derin ve yıkıcı bir çatışmaya sürüklendiğini kaydeden Gutteres, "Açık bir şekilde bölgesel gerginliğin artma riskiyle karşı karşıyayız. ifadesini kullandı.

 

Macron karşı çıktı

 

Fransız AFP ajansı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Berlin’deki Libya Konferansı’nda Suriye’den Libya’ya Türkiye destekli silahlı muhalif grupların gönderilmesinden endişe duyduğunu ve buna karşı çıktığını ileri sürdü.

 

Habere göre Macron, "Suriye'den ve diğer ülkelerden Trablus’a savaşçıların geliyor olmasından duyduğum derin endişemi ifade etmeliyim, buna bir son verilmeli" diye konuştu.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Birleşmiş Milletlerin (BM) çabalarına destek vermek amacıyla ev sahipliği yaptığı konferansta, çatışmaların durması, taraflar arasında karşılıklı güven ortamının tesis edilmesi, Libya'nın toprak bütünlüğünü esas alan kalıcı bir barış anlaşması için görüşmelerin başlatılması hedefleniyor.

 

Konferansa katılan liderler

 

Türkiye ve Rusya'nın devreye girmesi ve akabinde Libya'da sağlanan ateşkesle kesinlik kazanan konferansa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, BM'nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame ile Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcileri katıldı.

 

Çin'den Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dışişleri Çalışma Komitesi Ofisi Başkanı Yang Cieçı'nın da katılım sağladığı konferansta Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan temsil etti.

 

BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter de konferans için Berlin'de bulundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha