• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Londra’da cami yakınında kamyonet yayaların arasına daldı: 1 ölü, 10 yaralı

Londra’da cami yakınında kamyonet yayaların arasına daldı: 1 ölü, 10 yaralı
0 0

Son zamanlarda saldırıların hedefi haline gelen İngiltere’nin başkenti Londra’da cami yakınında yayaların arasına dalan kamyonet bir kişiyi öldürdü, 10 kişiyi yaraladı.

19 Haziran 2017 Pazartesi 08:45

İngiltere Başbakanı Theresa May, polisin olayı potansiyel bir terör saldırısı olarak değerlendirdiğini açıkladı. 

 

Londra polisi, kamyonetin sürücüsünün 48 yaşında bir erkek olduğunu ve gözaltına alınarak hastaneye götürüldüğünü kaydetti.

 

İngiltere Müslüman Konseyi (BCM) sürücünün insanların üzerine 'kasten' sürdüğünü belirtti.

 

Yerel saatle 00.20 sularında meydana gelen olayda kurbanların birçoğunun teravih namazından çıkan kişiler olduğu aktarıldı.

 

 

​İngiltere Başbakanı Theresa May, 'korkunç bir olay' yorumunda bulunarak, "Düşüncelerim yaralananlar, onların yakınları ve olay yerindeki ekiplerle" ifadelerini kullandı. 

 

HAN: ORTAK DEĞERLERİMİZE SALDIRI

 

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, terör saldırısı olarak nitelediği olayın ortak değerlere, özgürlüğe ve saygıya saldırı olduğunu dile getirdi.

 

Han, ekstra polisin görevlendirildiğini açıkladı.

 

BBC'nin haberine göre görgü tanıklarından biri, "Direkt üstümüze sürdü. Çok fazla insan vardı. Şoke oldum. Allah'a şükür kenara çekildim. Herkes yaralandı" dedi.

 

'MÜSLÜMANLARI ÖLDÜRECEĞİM'

 

AA'nın aktardığına göre ise görgü tanıkları, 'beyaz bir İngiliz erkek' olarak tanımlardıkları saldırganın aracını cami yakınındaki kaldırımda bulunan vatandaşların üzerine sürdüğünü ve 'Müslümanları öldüreceğim' diye bağırdığını aktardı.

 

Bölgede yaşayan başka bir tanık ise bağıran ve çığlık atan insanlar gördüğünü söyledi. 

 

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, olayın ardından şoke olduğunu belirterek, "Olayla ilgili camilerle, polisle ve Islington konseyiyle iletişim halindeyim. Düşüncelerim bu olaydan etkilenenlere birlikte" diye yazdı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha