• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Macar hükümeti Soros'un üniversitesine sıcak bakmıyor

Macar hükümeti Soros'un üniversitesine sıcak bakmıyor
0 0

Macaristan hükümeti Amerikalı milyarder Soros'un kurduğu Orta Avrupa Üniversitesi'nin faaliyetlerine devam etmesini öngören anlaşmayı imzalamak istemiyor. Hükümet sözcüsü, "Hiç kimse imtiyazlardan faydalanamaz" dedi.

8 Kasım 2018 Perşembe 21:17

Macar hükümeti son dönemlerde Viktor Orban hükümetinin hedefi haline gelen Macar asıllı Amerikalı milyarder George Soros’un kurduğu Orta Avrupa Üniversitesi’ne yönelik tavrından geri adım atmıyor.

 

Üniversitenin faaliyetlerini sürdürmesi için gereken anlaşmayı imzalamayacağını açıklayan hükümet, bu konudaki tavrından geri adım atmayacağını belirtti. Hükümet sözcüsü Zoltan Kovacs Magyar Hirlap gazetesine verdiği demeçte, "Hiç kimse imtiyazlardan faydalanamaz" dedi. Sözcü yabancı üniversitelerin yasalarda belirtilen şartları yerine getirmek zorunda olduğunu belirtti. 

 

EVP'den Orban'a mesaj

 

Avrupa Parlamentosu'ndaki  en büyük siyasi grup olan Avrupa Halk Partisi (EVP) Helsinki’de yaptığı yıllık toplantısında yayımladığı bildiride adını telaffuz etmese de Macaristan’a bu konuda eleştiri yöneltmişti. Bildiride "akademik özgürlük" talep edilmişti.

 

Bu ifade ile Macaristan makamlarının Amerikalı milyarder George Soros’un kurduğu Orta Avrupa Üniversitesi’ne yönelik tavrını eleştirdiği yorumları yapılmıştı. Macaristan 2017 yılında çıkardığı yasa ile ülkede yabancılar tarafından kurularak faaliyette bulunan üniversitelere yeni yükümlülükler getirmişti.

 

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, üniversitenin kurucusu Amerikalı George Soros'u mülteci krizini tetiklemekle suçlarken, Soros ise bu iddiayı geri çeviriyor.

 

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha