• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Macaristan: AB'nin seyahat listesine uymayacağız

Macaristan: AB'nin seyahat listesine uymayacağız
0 0

Avrupa Birliği’nin (AB) koronavirüs nedeniyle kapatılan sınırlarını açma kararı aldığı ve içerisinde Türkiye’nin yer almadığı “güvenli ülkeler” listesi birlik içinde tartışmalara neden oldu.

2 Temmuz 2020 Perşembe 17:30

İtalya’nın ardından Macaristan’dan da sınırlarını AB dışındaki ülkelere açmama kararı geldi.

 

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB’nin seyahat sınırlandırmasını kaldırdığı “güvenli ülkeler” listesine uymayacaklarını açıkladı. Orban, halk sağlığını korumak adına bu listedeki ülkelerden Schengen bölgesinde olmayanların Macaristan’a girişine izin verilmeyeceğini, sadece Sırbistan’la kara sınırlarını açacaklarını duyurdu.

 

Orban, “Şu an için AB’nin talebini destekleyemeyiz çünkü bu, Macaristan halkının sağlık çıkarlarına aykırı” dedi. Orban, Macaristan üzerinden diğer ülkelere transit seyahat yapan yolcular için de koronavirüs krizinin ilk başında oluşturulan insani koridorun yeniden kurulacağını söyledi. Orban, “Macaristan üzerinden seyahat eden herkesin bu koridoru kullanması gerekecek. Bu rotadan çıkmalarına izin verilmeyecek ve sıkı sınır kontrolleri getireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

İtalya da, AB listesine uymayacaklarını, seyahat özgürlüğü sağlanan Schengen alanı dışındaki ülkelere yönelik karantina önlemlerinin süreceğini duyurmuştu.

 

AB’nin sınırlarını açtığı 14 ülke şöyle:

 

"Cezayir

Avustralya

Kanada

Gürcistan

Japonya

Karadağ

Fas

Yeni Zelenda

Ruanda

Sırbistan

Güney Kore

Tayland

Tunus

Uruguay"

 

AB’nin listesinde Türkiye dışında ABD, Rusya, Brezilya ve Çin de yer almıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha