• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Manş Denizi'nde göçmen teknesi battı: İranlı Kürt aileden dört kişi öldü

Manş Denizi'nde göçmen teknesi battı: İranlı Kürt aileden dört kişi öldü
0 0

Fransa'dan Manş Denizi yoluyla İngiltere'ye geçmeye çalışırken tekneleri batan İranlı Kürt ailenin dört mensubunun boğularak öldüğü kesinleşirken, ailenin 15 aylık bebeği hala bulunamadı.

28 Ekim 2020 Çarşamba 19:23

BBC, ölenlerin 35 yaşındaki Rasoul Iran-Nejad ile aynı yaştaki Shiva Mohammad Panahi ve 9 yaşındaki Anita ile 6 yaşındaki Armin olduğunu öğrendi. Ailenin bebeği Artin'e ise ulaşılamadı.

 

Salı günü batan tekneden kurtarılan 15 diğer göçmen hastaneye kaldırılırken, Dunkirk'deki Fransız savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

BBC muhabiri Jiyar Gol, ölen ailenin İran'ın Irak sınırı yakınlarındaki Serdeşt kentinden geldiklerini söylüyor.

 

Fransız sınır muhafızları denizdeki arama çalışmalarının bugün başlatılamadığını doğruladı.

 

Manş Denizi'ndeki hava koşulları dün erken saatlerde kötüleşti ve göçmenlerin bulunduğu botu yerel saatle sabah 09.30 sularında Fransa sahilinden iki kilometre kadar açıkta zor durumda gören bir yelkenli tekne, sahil güvenlik yetkililerini uyardı.

 

Dört Fransız sahil koruma teknesi ve bir balıkçı gemisi ile Belçika'dan bir helikopter, arama ve kurtarma çalışmasına giriştiler. Ama göçmenlerin bulunduğu tekneye ulaştıklarında bot batmıştı.

 

Göçmenlerle dayanışma çalışmaları yürüten Care4Calais adlı yardım örgütü açıklamasında "Can kayıpları Fransa ve İngiltere'de iktidardakiler için alarm zili olmalı" dedi.

 

Bir diğer yardım kuruluşu Save The Children da Londra ile Paris arasında zor durumdaki ailelerin güvenliğini garantileyecek bir ortak plan geliştirilmesi çağrısı yaparak, "Manş Denizi çocuk mezarına dönüşmemeli" ifadesini kullandı.

 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ölenlerin yakınlarına baş sağlığı dilerken "Fransa yetkililerine bu dehşet verici olayın soruşturulmasında her türlü desteği vereceğimizi bildirdik. Korumasız insanları kurban seçerek bu tehlikeli yolculuklara çıkaran acımasız suç şebekelerini çökertmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha