• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Manş Denizi'ndeki faciadan kurtulan göçmen yaşadıklarını anlattı: "Herkes gözümün önünde boğuldu"

Manş Denizi'ndeki faciadan kurtulan göçmen yaşadıklarını anlattı:
0 0

Manş Denizi'nde yaşanan faciadan sağ kurtulan bir göçmen yaşadıklarını anlattı.

1 Aralık 2021 Çarşamba 13:56

BBC'ye konuşan Muhammed İsa Ömer, "Herkesin gözlerimin önünde ölüşünü izledim. Aramızda yüzme bilmeyenler dakikalar içinde boğulup öldü" dedi.

 

24 Kasım'da en az 29 göçmen, Fransa'dan çıkıp Manş Denizi'ni geçerek Birleşik Krallık'a (BK) gitmek için yola çıkmış fakat şişme botun alabora olması üzerine en az 27 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Somalili Muhammed, ölümcül faciadan kurtulan iki kişiden biri. Diğer kişiyse 21 yaşındaki Iraklı Kürt Muhammed İbrahimzade.

 

28 yaşındaki Muhammed, yaşadıklarını Rûdaw'a verdiği bir röportajda da anlattı. Göçmen, bot batmaya başlayınca herkesin cep telefonlarıyla yardım istemeye çalıştığını söyledi.

 

Muhammed, "İlkin Birleşik Krallık'taki sahil güvenlik polisiyle bağlantı kurduk. Bize konum gönderin dediler ama sonra bize yanıt vermediler. Daha sonra bot battı ve arama imkanımız olmadı. Tüm yolcular suya düştü. Bot Birleşik Krallık karasularında battı" dedi.

 

BBC'deki röportajındaysa Muhammed, panik halinde bir başka kişinin daha cep telefonuyla yetkilileri aramaya çalıştığını, karşı tarafın İngilizce konuştuğunu duyduğunu fakat kısa sürede bu kişinin de cep telefonunu denize düşürdüğünü söyledi.

 

"Herkes boğuluyordu"

 

Muhammed, "Herkes boğulup ölüyordu. Ben yüzmeye başladım. Uzakta büyük bir gemi gördüm ve ona doğru yüzdüm" dedi.

 

Öte yandan genç göçmen, Fransız balıkçıların batan botu görmesi ve bunun üzerine başlatılan operasyonla ancak saatler sonra kurtarılabildi.

 

Geçen hafta faciada hayatını kaybedenlerden kimliği tespit edilen ilk kişinin Iraklı Kürt Meryem Nuri Muhammed Emin olduğu açıklanmıştı. 24 yaşındaki Meryem'in BK'deki nişanlısını görmeye gittiği düşünülüyor.

 

BK-Fransa arasında gerginlik arttı

 

Manş Denizi'ndeki trajik olay, BK ve Fransa arasında da krize yol açtı.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, olayın ardından Avrupa Birliği'ni (AB) ve BK'yi "göç sorununa" ilişkin acil toplantıya çağırmıştı.

 

BK Başbakanı Boris Johnson ise konuya ilişkin Macron'a gönderdiği mektubu Twitter'dan paylaşmıştı. Mektupta göçmenleri taşıyan bot ve teknelerin Fransa'dan ayrılmasını önlemek için ortak devriye ve iade anlaşmasını içeren bir plan sunulmuş, bunun geçişler üzerinde "önemli derecede etkili" olacağı savunulmuştu.

 

Fakat Macron mektubun kamuoyuyla paylaşılmasına tepki göstermişti. Bunun üzerine Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, BK İçişleri Bakanı Priti Patel'in pazar günü düzenlenen acil toplantıya katılımını reddetmişti.

 

Darmanin, cuma günkü açıklamasındaysa AB'yle BK arasında yeni bir göç anlaşmasının yapılması gerektiğini belirtmiş ve Fransa Başbakanı Jean Castex'ın BK'ya anlaşmaya dair bir mektup göndereceğini ifade etmişti. 

 

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE - YASİN SOFUOĞLU

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha