• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mariupol'de 264 Ukrayna askeri kuşatma altındaki Azovstal Çelik Fabrikası'ndan tahliye edildi

Mariupol'de 264 Ukrayna askeri kuşatma altındaki Azovstal Çelik Fabrikası'ndan tahliye edildi
0 0

Ukrayna yetkilileri, iki aydan uzun süredir kuşatma altında olan Mariupol'deki Azovstal Çelik Fabrikası'ndan, bazıları ağır yaralı 264 askerin tahliye edildiğini duyurdu. Askerler, Rusya destekli grupların kontrolündeki bölgelere götürüldü.

17 Mayıs 2022 Salı 11:06

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Hanna Maliar, ağır yaralı asker sayısının 53 olduğunu, tahliye edilenlerin Rusya destekli grupların kontrolündeki Novoazovsk'a götürüldüğünü söyledi.

 

Maliar, diğer 211 askerin de Olenivka'ya götürüldüğü açıkladı. Olenivka da Rusya destekli ayrılıkçı grupların kontrolünde.

 

Maliar, yaralı askerlerin fabrikadan çıkarılması karşılığında esir alınan Rus askerlerin salıverileceğini de duyurdu.

 

Rusya, Pazartesi günü fabrikadaki yaralı askerlerin çıkarılması için anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

 

Reuters haber ajansı, askerleri taşıyan 10'dan fazla otobüsün şehrin güneyine doğru ilerlediğini duyurdu.

 

Zelenskiy: Müzakereler hassas şekilde devam edecek

 

Salı gece yarısı video mesaj yayımlayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna ordusunun, istihbaratının ve müzakere heyetinin, Kızılhaç ve Birleşmiş Milletler'in organize ettiği tahliye sürecine katkıda bulunduğunu açıkladı.

 

Fabrikadan tahliye edilen Ukrayna askerlerinin bir an önce Rusya yanlısı grupların kontrolündeki bölgelerden salıverilmesini beklemediğini de sözlerine ekleyen Zelenskiy, askerlerin serbest bırakılmaları için müzakerelerin "hassas şekilde" devam edeceğini ve zaman istediğini belirtti.

 

Mariupol'e Rus askerlerinin ilerlediği Mart ayından bu yana direnişin kalesi haline gelen fabrikada, iki aydan uzun süredir yüzlerce asker ve sivil mahsur kalmıştı.

 

Şu an fabrikada ve yer altındaki tünellerde kaç kişinin kaldığı net olarak bilinmiyor. Kalanların da tahliye edilmesi için çalışmalar devam ediyor.

 

Azak Tugayı: Askerlerimiz silah bırakmaya hazır

 

Öte yandan aşırı sağ gruplarla bağlantılı Azak tugayı da, sosyal medyada paylaştığı mesajda askerlerinin silah bırakmaya hazır olduğunu duyurdu.

 

Grubun komutanı General Denis Prokopenko, amacının mümkün olduğunca çok sayıda askerin hayatını kurtarmak olduğunu söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha