• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Maskeyle Fransız bakanı taklit edip CEO’lardan 80 milyon avro çalmışlar

Maskeyle Fransız bakanı taklit edip CEO’lardan 80 milyon avro çalmışlar
0 0

Dünyada sayısı hızla artan kimlik hırsızlığı vakalarına bir yenisi eklendi.

20 Haziran 2019 Perşembe 13:30

Bu sefer mağdur, eski Fransız savunma bakanı Jean-Yves Le Drian. Ukrayna’daki dolandırıcıların bakanın yüzünü taşıyan silikon maskeyle CEO’lardan ve hükümet liderlerinden 80 milyon avro çaldığı tahmin ediliyor.

 

BBC’de yer alan habere göre 2015 yılının sonlarından itibaren iki yıl boyunca şu anda Fransa dışişleri bakanı olarak görev yapan Le Drian’ın yüzünü taşıyan silikon maskeyle aralarında ünlü işinsanlarının ve hükümet liderlerinin de bulunduğu birçok kişi ve kurumu dolandıran hırsızların kurbanları arasında Château Margaux şaraplarının sahibi Aga Khan da bulunuyor.

 

Hırsızların hedef aldığı kişilerden Le Drian’ın yüzünü kullanarak Ortadoğu’da esir tutulan gazeteciler için ödenecek fidyelere finansal katkı da istediği belirtiliyor.

 

Fransa, normalde resmi anlamda vatandaşlarını rehin alan kişilere fidye ödemediği için, ‘sahte‘ Le Drian ödemelerin de izlenemez şekilde yapılmasını ve Çin’de bir bankaya yatırılmasını istiyor.

 

Hırsızların temasa geçtiği birçok kişi bunda bir bit yeniği olduğunu düşünüp tuzağa düşmese de bu hileye kananlardan toplam 80 milyon euro çalınmış.

 

Le Drian’ın avukatı Delphine Meillet, ‘olaydaki her şeyin çok istisnai ve sıradışı’ olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Fransa’nın aktif görev yapan bir bakanının kimliğini çalmaya cesaret etmişler. Sonra dünya çapında CEO’ları ve hükümet liderlerini arayıp büyük meblağlar istemişler. Bu nasıl bir cüret!”

 

Fransa’da yürütülen soruşturmada şüphelerin Fransız-İsrailli dolandırıcı Gilbert Chikli üzerinde yoğunlaştığı belirtiliyor. Ukrayna’dan sınırdışı edildikten sonra Chikli şu anda Paris’te hapiste ve organize doladırıcılık ve kimlik hırsızlığı suçlarından yargılanıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha