• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

McCain'den Erdoğan'a: Bir dost olarak Erdoğan'dan endişeliyim.

McCain'den Erdoğan'a: Bir dost olarak Erdoğan'dan endişeliyim.
0 0

Washington DC’de yapılan yıllık Amerikan Türk Konseyi (ATC) toplantılarının ilk gününde Cumhuriyetçilerin önde gelen Senatörlerden John McCain öğlen yemeği konuşmacısı olarak katıldı.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
HABERDAR/ ÖZEL McCain, konuk olarak geldiği bu Türk-Amerikan iş ilişkileri için yılın en önemli toplantısında doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaptığı eleştirilerle dikkat çekti. McCain ayrıca özel olarak Haberdar’a demeç de verdi. 

ABD’li yetkililerin, hele Washington’da yapılan ve Türkiye’nin evsahibi olduğu toplantılarda konukları eleştirmesi yakın geçmişe kadar duyulmazdı. Son yıllarda ise Amerikalı yetkililerin ve Kongre üyelerinin farklı toplantılarda AKP yönetimi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yaptığı eleştiriler gözden kaçmıyor.

McCain: NATO sadece Güvenlik İttifakı Değil
McCain, Türkiye’nin dünyanın farklı yerlerinde NATO’ya ve ABD'ye yardımlarda bulunduğunu, bundan dolayı da Türkiye’nin NATO ile uyumlu silah sistemlerini seçmesinin öneminden bahsetti. McCain ‘muhtemelen bölgenin en önemli ülkesi Türkiye’nin bölgesel güvenlik ve istikrarda’’ NATO’nun önemli bir parçası olduğunu söylerken, hemen ardından NATO’nun sadece bir güvenlik ittifakı olmadığını ekledi: ‘’NATO sadece bir güvenlik ittifakı değil, demokrasi, bireysel özgürlük, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi değerlerin merkezde olduğu bir ittifaktır.’’

McCain: Dost olarak Erdoğan’a söylemeliyim ki..
McCain şöyle devam etti: ‘’Türkiye de üye olarak sadece kollektif meşru müdafaa ve NATO üyelerinin güvenliği için değil bu ortak değerlerin korunmasına söz vermiştir. Bir dost olarak söylemek isterim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gücünü sağlamlaştırma gayretlerinden dolayı endişeliyim -ki bu gayret çoğu zaman (bahsedilen) değerlerin harcanması karşılığı olarak gelir,’’ dedi.

‘’Türk Siyasi Liderliği Kuruluş Prensiplerine Sadık Olmalı’’ 
McCain konuşmasında Erdoğan’a gönderdiği bu mesajın yanından ayrıca Türk siyasi liderliğine atfı yaparak, aynı zamanda AKP hükümetine de mesaj gönderdi ve şunları söyledi: ‘’Türk siyasi liderliği de bizim ittifakımızın kuruluş prensiplerini yerine getirmeli, basın özgürlüğü de dahil olmak üzere özgürlüklere ve demokratik talepleri korumalıdırlar.’’

John McCain kimdir:

McCain 1982 yılından beri Kongre'de, Temsilciler Meclisi üyesi ve Senatör olarak görev yapmış, 1960lı yılların sonunda Vietnam savaşında esir düştüğünden dolayı AMerikan halkı nezdinde tanınmış ve etkili bir isim.
Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı da yapan McCain, 2008 yılında Obama'ya karşı Cumhuriyetçilerin başkan adayı olmuştu.
McCain'in son yıllarda Türkiye'ye yönelen artan eleştirileri var. Şu anki ABD Büyükelçisi John Bass'in Senato'daki onanma toplantısında geçen yıl “Türkiye’de otoriterleşme olduğu doğru mu?” sorusunu ısrarla sorduktan sonra ”evet efendim, o doğrultuda bir yönelim var” yanıtını müstakbel Büyükelçiden almıştı.
McCain’in Suriye politikası ise Türkiye’nin pozisyonuna yakınlığı ile dikkat çekiyor. McCain de Suriye içinde güvenli bölgelerin oluşturulmasında, Esad’ın da IŞİD ile birlikte ortadan kaldırılmasında ısrar ediyor.
KAYNAK: İLHAN TANIR / HABERDAR
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha