• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Merkel'den İslam karşıtı AfD'ye ilişkin açıklama

Merkel'den İslam karşıtı AfD'ye ilişkin açıklama
0 0

Almanya Başbakanı Merkel, Almanya'da İslam karşıtı söylemleriyle tartışma yaratan AfD partisine ilişkin açıklamalar yaptı. Merkel, partiye argümanlarla karşılık verilmesi gerektiğini söyledi.

4 Mayıs 2016 Çarşamba 09:25

Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün Berlin'de bir Fransız lisesini ziyareti sırasında Almanya'da sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin tartışma yaratan siyasi çizgisini değerlendirdi.

 

Merkel, AfD konusunda nesnel bir tartışma yürütülmesinden yana olduğunu belirtti. DW Türkçe'nin aktardığına göre Merkel, "Diğer düşünceleri tartışmak için, AfD'ninkiler de buna dahil, elimizde yeterince argüman olduğunu düşünüyorum" dedi. Merkel, önyargısız ve öfkesiz bir tartışma yürütülmesi gerektiğini söyleyerek, "İnsanlara adım adım ne istediğimizi, neyi savunduğumuzu anlatmalıyız" dedi.

 

Merkel, AfD'nin İslam karşıtı yönelimine doğrudan değinmezken Avrupa'da Müslümanların dışlanmasını ise eleştirdi. Merkel, "Bazı ülkelerin 'bizim ülkemize Müslümanlar giremez' demesini hiç hoş karşılamıyorum. Bu Avrupa değerlerine ve din özgürlüğüne aykırıdır. Bazı Doğu Avrupa ülkelerinde Müslümanlara yönelik önyargılar var" diye konuştu.

 

'CDU'DA STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ OLMAYACAK'

 

Diğer taraftan Merkel, Bild gazetesinin CDU'nun, AfD'nin yükselişinin ardından kendi politikasında değişiklik yaptığı yönündeki iddialarını ise geri çevirdi. Gazete, Merkel'in AfD seçmenlerini kazanmak için yeni bir strateji benimsenmesi gerektiğini söylediğini öne sürmüştü. Merkel, "Yeni bir strateji yok" diyerek haberi yalanladı.

 

AfD, hafta sonu düzenlenen kurultayda kabul edilen yeni parti programında, İslam'ın Almanya'ya ait olmadığı ilkesini kabul etmişti. Son eyalet seçimlerinde beklenmedik bir başarı yakalayan partinin İslam karşıtı söylemleri, Almanya'da sağın yükselişine ilişkin yeni bir tartışma başlattı.

 

KAYNAK SPUTNIK

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha