• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Merkel'den Trump'a yanıt: Bağımsız karar veriyoruz

Merkel'den Trump'a yanıt: Bağımsız karar veriyoruz
0 0

NATO zirvesini yine karıştıran ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Almanya'nın Rusya'nın esiri haline geldiği' iddiasına Şansölye Angela Merkel yanıt verdi.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 14:43

ABD'nin müttefikleriyle kavga etmeyi gelenek haline getiren Trump'ın göreve geldiğinden beri katıldığı ikinci NATO liderleri zirvesinde yine Almanya'yı hedef göstermesinden saatler sonra Merkel'den açıklama geldi.

 

Trump'ın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinde ''Almanya tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor. Çünkü enerjisinin yüzde 60-70'ini Rusya'dan alıyor… Almanya Rusya'nın esiri. Kömür madenlerini kapattılar, nükleer santralleri kapattılar. Doğal gaz ve petrolün büyük kısmını Rusya'dan alıyorlar. Bence bu NATO'nun ilgilenmesi gereken bir mesele ve çok uygunsuz'' demesi Batı medyasına manşet oldu.

 

Ardından Brüksel'deki zirveye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, 2. Dünya Savaşı sonrası Almanya'nın Doğu-Batı diye ikiye bölündüğüne ve Doğu'nun Sovyetler etkisinde olduğuna atıf yaptı. Çocukluğu ve gençliğini Doğu Almanya'da (Alman Demokraik Cumhuriyeti/DDR) geçirmiş olduğunu hatırlattı. 

 

'BİZZAT YAŞADIM'

 

''Almanya'nın bir kısmının Sovyetler Birliği tarafından nasıl kontrol edildiğini bizzat tecrübe ettim. Bugün özgürlükte birleşmiş Federal Almanya Cumhuriyeti olduğumuz için çok mutluyum'' diyen Almanya'nın CDU'lu Başbakanı şöyle devam etti:

 

''Bu yüzden kendi bağımsız politikalarımızı ürettiğimizi, kendi bağımsız kararlarımızı aldığımızı söyleyebiliyoruz. Bu çok iyi bir şey, özellikle de Almanya'nın doğusunda yaşayanlar için…''

 

'ABD'NİN ÇIKARLARINI SAVUNUYORUZ'

 

Merkel, Trump'ın Almanya'yı parayı Rus gazına yatırırken NATO bütçesine katkıda bulunamak ve bu yüzden Amerikan vergi mükelleflerine yük olmakla suçlamasına da yanıt verdi:

 

''Almanya NATO için çok şey yaptı. İttifaka en çok asker veren ikinci ülke. Askeri kapasitemizin en büyük bölümünü NATO'ya sunuyoruz ve bugüne dek Afganistan'da güçlü şekilde müdahil olduk. Bunları yaparak aynı zamanda ABD'nin çıkarlarını savunduk.''

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha