• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mısır'da hükümet karşıtı protestolar sebebiyle 100'den fazla çocuk gözaltına alındı: "Bazıları okuldan eve dönerken götürüldü"

Mısır'da hükümet karşıtı protestolar sebebiyle 100'den fazla çocuk gözaltına alındı:
0 0

Mısır'da Abdülfettah es Sisi hükümetine karşı yapılan protestolarda gözaltına alınanlar arasında 100'den fazla çocuk olduğu açıklandı.

8 Ekim 2019 Salı 23:23

Mısır Haklar ve Özgürlükler Komisyonu'nun açıklamasına göre protestoların başladığı 20 Eylül'den bu yana 3 bin 120 kişi gözaltına alındı Uluslararası Af Örgütü de gözaltına alınanlar arasında en genci 11 yaşında olmak üzere 111 çocuğun bulunduğunu ve bu gözaltılardan bazılarının öğrenciler okuldan evlerine dönerken gerçekleştirildiğini bildirdi.

 

The Guardian'ın aktardığına göre gözaltına alınan çocukların birçoğu 'kontrol noktaları'nda durduruldu ve telefonları "siyasi materyal" için kontrol edildi. Birçok yerel insan hakları grubu bu uygulamayı kınadı ve yasa dışı olduğunu ifade etti.

 

Gözaltına alınan 111 çocuktan 69'unun tek bir iddianameye dahil edildiği belirtildi. Eğer yaşları 11 ila 17 arasında değişen çocuklar hakim karşısına çıkarsa bu Mısır tarihindeki en büyük toplu yargılama olacağını ifade etti.

 

Protestolar neden başladı?

 

2016'da Mısır'ın IMF'den aldığı borçtan sonra Sisi hükümeti ekonomide "kemer sıkma" politikaları uygulamaya başladı. Yükselen fiyatlar Mısır halkı tarafından tepkiyle karşılandı. Haziran ayının resmi verilerine göre her üç Mısırlı'dan biri günde 1.40 dolar olan yoksulluk sınırının altından yaşıyor. 

 

Mısırı'ın sandık ile seçilen ancak daha sonra Sisi önderliğindeki darbe ile devrilen Muhammed Mursi'nin müttefiklerden, sürgünde yaşayan iş insanı Muhammed Ali, Eylül ayı başında başlayarak hükümet karşıtı videolar yayımladı. Videolarda sıklıkla Mısır halkı yoksulluk içinde yaşarken Sisi ve müttefiklerinin lüks içinde yaşadığı belirtiliyor. 

 

Sisi hükümetinin muhaliflere baskı uyguladığı biliniyor. 2013'ten bu yana binlerce Mursi destekçisi, laiklik çağrısı yapan aktivistler ve popüler 'blogger'lar gözaltına alındı. 

 

2011 Mısır devrimi

 

Tunus'ta başlayan "Arap Baharı" 25 Ocak 2011'de Mısır'a sıçramıştı. Mısır'ın neredeyse tüm kentlerinde milyonlarca protestocu "Ekmek, özgürlük, sosyal eşitlik" gibi sloganlar atarak sokaklara çıktı. Güvenlik güçlerinin sert müdahaleleriyle karşılaşan protestocular Cumhurbaşkanı Husnü Mübarek'in istifasını talep etti. Protestolar sonucunda 11 Şubat 2011'de Mübarek istifa etti. İki hafta üç gün süren eylemlerde en az 846 kişi öldürüldü ve 6 binden fazla insan yaralandı. Mübarek'in istifasından kısa süre sonra hükümeti devralan ve 2012'deki seçimlere kadar devam eden Mısır Silahlı Kuvvetler Yüksek Şurası, protestocuların talebi karşısında parlamento ve anayasayı feshetti.  

 

2012'de kendisinin de içinde bulunduğu hareket olan Müslüman Kardeşler tarafından desteklenen Mursi, Mısır'da yapılan ilk demokratik seçimlerde ikinci turda cumhurbaşkanı seçildi. 

 

Haziran 2013'te Mursi'ye karşı protestolar düzenlenmeye başladı. Ordu protestocular ile hükümete uzlaşmaları için 48 saat verdi. Milyonlarca kişinin katıldığı eylemler sonrasında 3 Temmuz 2013'te Genelkurmay Başkanı Sisi önderliğindeki ordu bir askeri darbe düzenleyerek Mursi'yi devirdi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha