• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Mısır'dan Libya çıkışı: IŞİD dönüyor, dışarıdan desteklere tolerans göstermeyeceğiz

Mısır'dan Libya çıkışı: IŞİD dönüyor, dışarıdan desteklere tolerans göstermeyeceğiz
0 0

Türkiye'nin Libya'daki iç savaşa müdahil olmasıyla bölgede başlayan gerilim giderek artıyor. Ankara, Fransa ile karşı karşıya kaldığı Libya'da bu kez Mısır ile de çatışma halinde.

9 Temmuz 2020 Perşembe 18:00

Libya'daki iç savaşa TSK denetiminde Suriye'den paralı cihatçı örgütlerin götürüldüğüyle ilgili tartışmalar devam ederken, Mısır'dan çok sert açıklama geldi. 

 

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, IŞİD'in Libya'ya döndüğünü belirterek, "Sınırlarımızda, dışarıdan destekle gerçekleşen bu tür bir tehdide tolerans göstermeyeceğiz” dedi.

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, IŞİD çetelerinin Libya'nın batısında özellikle Sabratha kentinde yeniden görülmeye başlandığını söyledi. Şukri, "IŞİD'in Libya’nın batısındaki bazı kentlerde, özellikle de Sabratha’da yeniden görülmeye başlamasından dolayı çok endişeliyim” dedi.

 

BMGK üyesi ülkelerin Libya'da cihatçı örgütlere verilen her türlü desteği kınaması gerektiğini kaydeden Şukri, Libya'daki durumunun Mısır için de tehdit oluşturduğunu vurguladı.

 

ANHA'da yer alan habere göre isim zikretmeden Türk devletinin Libya'daki İhvancı ve El Kaideci gruplara verdiği desteği kabul etmeyeceklerini belirten Şukri, “Sınırlarımızda, dışarıdan destekle gerçekleşen bu tür bir tehdide tolerans göstermeyeceğiz” dedi.

 

Libya Ulusal Ordusu (LUO) Sözcüsü Ehmed El Mismarî, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, Libya'nın batısındaki Surman ile Sabratha hattında El Kaide, DAİŞ ve Ensar eş-Şeriat gibi çete üyelerinin görüldüğünü açıklamıştı.

 

Habere göre, MİT Başkanı Hakan Fidan'ın 7 Mayıs'ta Libya'ya yaptığı ziyaretin ardında da Xalid El-Şerîf isimli El Kaide üyesinin Trablus askeri operasyon odasının başına getirilmişti. Bir süredir Türkiye'de olan Ebu Hazim el Libi kod isimli Xalid El-Şerîf'in Türkiye'den Misrata üssüne getirildiği ve orada da Trablus askeri operasyonlar komutanlığına getirildiği basına yansımıştı.

 

Libya'da İhvanı Müslim'e yakınlığıyla bilinen Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türk devletinin desteğiyle Tarhuna kenti ve el El Vattiye üssü gibi bazı yerleri aldıktan sonra Sirte'ye yönelmişti.

 

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi, Haziran ayında yaptığı açıklamada Sirte ve Cufra bölgesini Mısır'ın "kırmızı çizgisi" ilan etmişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha