• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Myanmar ordusu insan hakları ihlallerine karşı iç soruşturma başlattı

Myanmar ordusu insan hakları ihlallerine karşı iç soruşturma başlattı
0 0

Myanmar ordusu, güvenlik noktalarına düzenlenen baskın sonrası yapılan karşı saldırıda Bangladeş'e kaçan Müslüman halka karşı askerlerin öldürme, tecavüz ve evleri kundaklama gibi şiddet iddialarına karşı iç soruşturma başlattığını açıkladı.

14 Ekim 2017 Cumartesi 22:22

Myanmar ordusunun, Rakhine Müslüman savunma güçlerinin 30 güvenlik noktasına yaptığı saldırıya misilleme olarak Rakhine eyaletinin kuzeyindeki Müslümanlara karşı BM'nin etnik temizlik olarak nitelediği, köyleri yakma, tecavüz ve öldürme eylemlerinin çoğunlukta bulunduğu vahşet raporlarına karşı iç soruşturma başlattığı kaydedildi. Korgeneral Aye Win başkanlığındaki bir komite askeri personelin davranışını soruşturmaya başladı. Myanmar Genelkurmay Başkanlığı, operasyonun Budist çoğunluklu Myanmar Anayasası tarafından onaylandığı iddiasında ısrar etti. İç soruşturmalar ve daha önceki askeri soruşturma Müslüman mültecilerin kendilerine yönelik kundaklama, tecavüz ve öldürme iddialarını reddetmişti.

 

KOFI ANNAN'DAN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ'NE 'ARAKAN' ÇAĞRISI

 

Annan, BMGK'da Arakan'da yaşanan gelişmelerin kapalı oturumda görüşüldüğü toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Arakan Danışma Komisyonu'nun raporu hakkında BMGK üyesi ülkeleri bilgilendirdiğini ve kısa vadede öncelikle şiddete son verilmesi, insani yardımların ulaştırılması ve Arakanlı Müslümanların gönüllü ve onurlu bir şekilde köylerine dönmesinin sağlanması gerektiğini belirten Annan, "Bangladeş'e sığınan Arakanlıların kendilerini güvende hissetmediği sürece köylerine dönmeleri kolay olmayacak. Arakanlıların kamplara değil köylerine dönmesi gerek... BMGK'da Arakan konusunda alınacak bir kararda Myanmar hükümetine Arakanlı Müslümanların güvenli ve onurlu bir şekilde köylerine dönmelerini sağlayacak koşullar yaratılması için baskı yapılmalı."

 

Myanmar'da yönetimde çift başlılık olduğuna ve bu durumun uygulamaların koordineli bir şekilde yerine getirilmesini zorlaştırdığına dikkati çeken Annan, bu nedenle hem Myanmar hükümeti hem de Myanmar ordusu ile çalışılması gerektiğini ifade etti.

 

HİNDİSTAN, ARAKANLI MÜSLÜMANLARI BANGLADEŞ'E SINIR DIŞI EDİYOR 

 

Hindistan'ın, son 3 haftada 57 Arakanlı Müslümanı sınır dışı ettiği belirtildi.

 

Yerel yetkili Nazrul İslam, yaptığı açıklamada, Arakanlı Müslümanların Satkhira sınırından Bangladeş'e girdiğini, gruptakilerden 10'unun çocuk olduğunu kaydetti. İslam, Arakanlı Müslümanların 3 yıldır Basirhaat'taki bir kampta kaldıklarını söylediğini aktardı.

 

Öte yandan, Hindistan'daki Arakanlı Müslümanların sınır dışı edilmesine yönelik dava Hindistan Yüksek Mahkemesinde görüldü. Mahkeme, 21 Kasım'da yapılacak ikinci duruşmaya kadar Arakanlı Müslümanların sınır dışı edilmesini ertelediğini duyurdu.

 

İçişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Kiren Rijiju, ağustos ayında parlamentoda, merkezi hükümetin ülkede yasa dışı yaşayan Arakanlı Müslümanların belirlenmesi ve sınır dışı edilmeleri sürecinin başlatılmasını istediğini açıklamıştı. Bakan Rijiju, Hindistan'ın Arakanlıları ülkede tutma zorunluluğu olmadığını söylemişti.

 

Hindistan'da 15 bine yakını BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine kayıtlı, 40 bin Arakanlı Müslüman olduğu tahmin ediliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha