• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Netanyahu: ABD beni alıkoymasa Batı Şeria'yı çoktan ilhak etmiştim

Netanyahu: ABD beni alıkoymasa Batı Şeria'yı çoktan ilhak etmiştim
0 0

ABD’nin İsrail çıkarına olan adımlarını kendi başarısı gibi gösteren Netanyahu, uzun süredir sözünü ettiği ilhak planı hakkında konuşurken “Trump şimdi birçok şeyle meşgul ve bu mesele aklında ilk sırada yer almıyor” dedi.

11 Ağustos 2020 Salı 14:32

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu uzun süredir yapacağını vaat ettiği Batı Şeria’daki yerleşimleri ilhak etme planını “hayata geçirememekten” ABD’yi sorumlu tuttu.

 

Kanal 20’de pazartesi günü yayımlanan röportajında Netanyahu, “Egemenliği tatbik etmenin yalnızca ABD ile anlaşmaya varılarak gerçekleşebileceği en başından belliydi. Aksi halde ben çok daha önce bunu gerçekleştirmiştim” diye konuştu.

 

Jerusalem Post’un haberine göre kendinden önceki yönetimlere de göndermede bulunan Netanyahu “Diğer başbakanlar da bunu yapmış olurdu” dedi.

 

Uzun süre “Yüzyılın Anlaşması” diye lanse edilen ve İsrail’in ilhak kararına yeşil ışık yakan sözde “Ortadoğu barış planını” ocak ayında duyuran ABD Başkanı Donald Trump’ın adı da İsrail liderinin açıklamalarında geçti.

 

“Trump şimdi birçok şeyle meşgul ve bu (egemenlik) mesele aklında ilk sırada yer almıyor” ifadesini kullanan Netanyahu, “Yakın gelecekte, egemenliğin uygulanması ve İsrail için önem taşıyan diğer diplomatik meselelerinin kabulünü sağlayabileceğimizi umuyorum” diye ekledi.

 

Amerikan büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması, İsrail’in Golan Tepeleri’nde egemenlik hakkı olduğunun ilan edilmesi ve Batı Şeria’daki yerleşimlere meşruiyet tanınması konusunda ABD’nin attığı adımları kendi hanesine yazan Netanyahu, “Tüm bunlar şans eseri olmadı ya” dedi.

 

Netanyahu, Trump’ın İsrail’e Batı Şeria’nın yüzde 30’unu ilhak hakkı tanıyan planını da hatırlatarak “Bu plan için Trump’ın ekibiyle üç yıl boyunca çalıştım. Bana göre İsrail’in başlıca çıkarlarını muhafaza eden tek kaynak o” ifadesini kullandı.

 

İsrail gazetesi, Netanyahu’nun benzer sözleri, Likud Partisi’nin Knesset’te kapalı kapılar ardında gerçekleşen oturumunda da dile getirdiğini aktardı.

 

Son açıklamalar, Netanyahu’nun Mavi-Beyaz İttifak’ın lideri Benny Gantz’la kurduğu koalisyon hükümeti arasında bütçe planı anlaşmazlığının yaşandığı ve ülkenin 4. kez seçime gidebileceği ihtimallerinin konuşulduğu bir sırada geldi.

 

Jerusalem Post, sürecin bu şekilde gelişmesi halinde Netanyahu’nun ilhak hamlesinin en az aralık ayına kadar askıda kalabileceği değerlendirmesinde bulundu.

 

Diğer taraftan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Erekat pazartesi günü Birleşik Krallık’ın Kudüs Başkonsolosu Philip Hall ile bir araya geldi.

 

Erekat’ın bu görüşmede İsrail’in ilhak planını engellemenin ve 1967 sınırlarını temel alan ancak durma aşamasındaki barış sürecini yeniden hayata geçirmenin öneminden bahsettiği kaydedildi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha